Jako opiekun możesz spotkać się ze zmianami nastroju lub trudnymi zachowaniami ze strony bliskiej osoby. Jest to normalne i często można sobie z tym poradzić, dając podopiecznemu przestrzeń, rozmawiając o danej sprawie, rozśmieszając go lub odwracając jego uwagę – w zależności od sytuacji.
Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest zapobiegać trudnym zachowaniom. Osoby wymagające opieki częściej doświadczają uczucia samotności i znudzenia, co przyczynia się do obniżenia nastroju. Aby minimalizować trudne zachowania, warto zachęcać daną osobę do spotkań towarzyskich z rodziną i przyjaciółmi oraz (jeśli to możliwe) zajmować jej czas wzbogacającymi zajęciami, takimi jak spacery, prace w ogrodzie, układanie puzzli czy rozwiązywanie łamigłówek.
Jeśli zmiany nastroju zaczynają się pogłębiać lub trudne zachowania pojawiają się coraz częściej, należy ustalić przyczynę tej sytuacji. Gdy nie masz pewności, co robić, poproś o radę lekarza lub pracownika ochrony zdrowia.
Jeśli Twój bliski cierpi na chorobę taką jak demencja, trudne zachowanie jest bardzo częstym objawem. Gdy osoba, którą się opiekujesz jest zdenerwowana lub agresywna, możesz czuć smutek i frustrację. Pamiętaj jednak, że to zachowanie jest skutkiem choroby, a nie świadomego wyboru danej osoby. Zastanów się, co możesz zrobić, aby pomóc. Jednym z rozwiązań jest zaangażowanie terapeuty albo zwrócenie się o pomoc z zewnątrz do opieki społecznej. Mnóstwo zasobów znajdziesz w Internecie.
Ważne jest, aby znaleźć osobę, z którą można otwarcie porozmawiać o swoich doświadczeniach. Opowiedzenie o swoich uczuciach zaufanej osobie pomaga przełamać poczucie osamotnienia, które często towarzyszy opiekunom, a także ułatwia radzenie sobie z emocjami i znalezienie potrzebnego wsparcia. Aby porozmawiać z innymi osobami i podzielić się swoimi doświadczeniami, możesz odwiedzić na przykład społeczność TENA Opiekunowie Opiekunom.