Jako opiekun swoich bliskich masz duży wpływ na ich mobilność. Zachowanie mobilności jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia starszej osobie poczucie niezależności.
Zidentyfikuj w domu lub mieszkaniu, miejsca które grożą wypadkiem (a w efekcie ograniczoną mobilnością). Oto nasze podpowiedzi:
Po pierwsze rozważ, czy bliska Ci osoba cierpi na któreś z poniższych:
problemy z mobilnością
problemy z równowagą
ograniczona motoryka
problemy ze wzrokiem
demencja, zagubienie lub inne ograniczenia umysłowe
Jeśli Twój bliski cierpi na którekolwiek z powyższych, postaw się na jego miejscu. Przespaceruj się po mieszkaniu, jakbyś był tą osobą. Zwróć uwagę na podłogi, dywany i dywaniki – czy nie grożą poślizgnięciem? Wejdź na schody, których Twój bliski może użyć. Zastanów się, czy jego kapcie lub buty zapewniają wystarczającą przyczepność. Czy poręcz jest dość wytrzymała? Czy nic nie utrudnia wizyty w toalecie? Czy Twój bliski może bezpiecznie skorzystać z wanny lub prysznica?
Największe zagrożenie
Największym zagrożeniem dla mobilności starszej osoby jest upadek. Upadek może skończyć się złamaniem kości, stłuczeniami oraz obawą przed kolejnym upadkiem. Kości starszych osób łamią się łatwiej, a zrastają się wolniej i słabiej. Upadki są główną przyczyną poważnych obrażeń, zwłaszcza w kuchni i na schodach, więc dołóż wszelkich starań, aby im zapobiec. Jeśli Twój bliski utraci mobilność, stanie się sporym problemem, ponieważ unieruchomiona osoba może nie być w stanie dotrzeć do łazienki.
Co możesz zrobić?
Wprowadź zmiany w domu lub mieszkaniu, aby ograniczyć ryzyko upadku. Kup i zamontuj niezbędne produkty i wyposażenie, które pozwolą na komfortowe i bezpieczne poruszanie się po domu.