Twój zakres obowiązków jako opiekuna zależy od stanu zdrowia fizycznego oraz samodzielności podopiecznego.
Czy Twój bliski nie jest w stanie wstać lub utrzymać się na nogach? Czy większość czasu spędza w łóżku? Czy potrzebuje pomocy przy ubieraniu i myciu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki, jak zaopiekować się bliskim.
Właściwa higiena
Jednym z najważniejszych zadań opiekuna w trosce o zdrowie i komfort bliskiego jest pomoc w dbaniu o higienę osobistą. Jest to dość intymna sfera, przez co niektórzy opiekunowie na początku czują się nieswojo. Choć zadanie to może wydawać się dużym wyzwaniem, daje opiekunom duże poczucie satysfakcji, a nawet może wzmacniać więź opiekun-podopieczny.
Pewnie masz świadomość, że z wiekiem nasza skóra się starzeje. Staje się delikatna i wrażliwa. W efekcie osoby w zaawansowanym wieku potrzebują specjalnej pielęgnacji w trosce o ich skórę. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku inkontynencji, ponieważ mocz i kał mogą podrażniać i uszkadzać skórę. Łagodne oczyszczanie skóry i środki ochronne pozwalają uniknąć podrażnień i infekcji skóry. Zapewniają ukojenie i sprawiają, że Twój bliski może znowu poczuć się czysto, komfortowo i zdrowo. Przekłada się to na poczucie pewności siebie u podopiecznych.
Pielęgnacja skóry powinna składać się z trzech etapów: oczyszczania, regeneracji i ochrony. Pomogą Ci w tym produkty do pielęgnacji skóry TENA. Zostały stworzone z myślą o delikatnej skórze osób starszych
Uszkodzenia skóry i odleżyny
Jak wspominaliśmy, należy chronić skórę seniora przed moczem i kałem, które są dla niej bardzo szkodliwe. Każdego dnia, gdy myjesz bliskiego, kontroluj stan jego skóry. Jeśli zauważysz podrażnienie skóry, podejmij odpowiednie kroki, aby uniknąć pogorszenia sytuacji. Praktyczne wskazówki, jak dbać o skórę osoby z nietrzymaniem moczu znajdziesz w artykule Nietrzymanie moczu a higiena.
Twój podopieczny może spędzać w łóżku większość czasu i nie być w stanie zmieniać pozycji. W takim wypadku grożą mu uszkodzenia skóry, odleżyny i rany. Możesz temu zapobiec, dbając o częste zmiany pozycji bliskiego. Dobrym sposobem jest też codzienny, prosty ruch. Możesz wykorzystać ten czas na krótki masaż, który doda energii i zniweluje nacisk na skórę wywołany leżeniem w łóżku. Aby dowiedzieć się więcej o zapobieganiu odleżynom, porozmawiaj z lekarzem.
Produkty zabezpieczające przy nietrzymaniu moczu
Czy Twój bliski spędza większość czasu w łóżku? Czy zmaga się z nietrzymaniem moczu? Jeśli tak, zastanów się nad korzystaniem z produktów dla osób z nietrzymaniem moczu, takich jak tradycyjne pieluchomajtki na rzepy TENA Slip albo z pasem biodrowym TENA Flex (stworzone z myślą o średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu).
Aby znaleźć właściwe produkty z odpowiednim poziomem chłonności, użyj naszego narzędzia Wybór produktów TENA.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak krok po kroku założyć i zmienić produkt, odwiedź naszą stronę poświęconą zmianie produktów chłonnych.
Bezpieczne wstawanie i kładzenie się do łóżka
Twój podopieczny może potrzebować pomocy przy wstawaniu z łóżka. Czynności, takie jak podnoszenie i obracanie stanowią bardzo duże obciążenie dla kręgosłupa opiekuna. Koniecznie zapoznaj się zatem z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi bezpiecznego podnoszenia zawartymi w artykule Ergonomia.
Poruszanie się
Jeśli Twój bliski jest w stanie się poruszać przy Twojej pomocy, korzystajcie z tej możliwości. Odrobina aktywności fizycznej dobrze zrobi mięśniom i poprawi samopoczucie podopiecznego. Najpierw zadbaj jednak o bezpieczeństwo mieszkania dla swojego bliskiego. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł Bezpieczny dom.
Dobra dieta i przyjmowanie płynów
Twój bliski może chcieć pić mniej, aby rzadziej odwiedzać toaletę. Niestety może prowadzić to do problemów zdrowotnych. Mniejszy pobór płynów powoduje większe stężenie moczu, co jest groźne dla zdrowia. Staraj się zachęcać bliskiego do picia standardowej ilości płynów, zgodnie z odczuwanym pragnieniem.
Warto także zaplanować pory posiłków. Pamiętaj także, że posiłek to nie tylko czas na jedzenie. To także wydarzenie towarzyskie – coś, w czym możecie uczestniczyć wspólnie. Warto zaprosić do stołu członków rodziny lub znajomych, aby przyjemnie spędzić czas w swoim towarzystwie. Towarzystwo z pewnością poprawi samopoczucie oraz stan zdrowia podopiecznego.
Poczucie więzi z innymi
Przez całe życie, nawet na starość, lubimy, gdy ktoś trzyma nas na rękę, poklepuje po plecach lub serdecznie przytula. Już samo poczucie więzi z członkami rodziny to źródło zadowolenia. Gdy spędzamy większość czasu sami, te potrzeby stają się jeszcze ważniejsze.
Doświadczeni opiekunowi podkreślają, że nawet błahe czynności wykonywane wspólnie sprawiają, że na twarzy podopiecznego częściej gości uśmiech.
Aby dowiedzieć się, co możesz robić wspólnie z podopiecznym, przeczytaj nasze proponowane Formy aktywności.
Nie bój się prosić o pomoc
Gdy rozmawiamy z doświadczonymi opiekunami, ich pierwsza rada brzmi: szukaj pomocy i wsparcia u innych osób. Mogą to być członkowie rodziny, znajomi, lokalne społeczności lub służby socjalne. Dowiedz się więcej tutaj.