Starzenie się a mobilność

Zachowanie mobilności

Mobilność u bliskich Ci seniorów to duży powód do radości. Oznacza ona, że mogą samodzielnie udać się do toalety. Pomagaj bliskiemu utrzymać sprawność, aby jak najdłużej poruszał się bez pomocy.
 
Z drugiej strony, proces starzenia nie dla każdego jest tak łaskawy. Osłabienie mięśni i stawów z wiekiem jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Pogorszeniu ulegają także koordynacja i równowaga. W efekcie osoba starsza doświadcza ograniczeń mobilności. Pamiętaj, że możesz pomóc bliskiej Ci osobie, która boryka się z obniżoną mobilnością.  
 
Jak pomóc w zachowaniu mobilności? Jednym ze sposobów jest zachęcanie do regularnych ćwiczeń. Ruch i ćwiczenia wzmacniają mięśnie i kości. Redukują także problemy z równowagą. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności. Byłoby najlepiej, gdyby podczas ćwiczeń ktoś towarzyszył Twojemu bliskiemu: Ty, znajomy albo pracownik socjalny.
 
Aby zwiększać mobilność swojego bliskiego, zadbaj także o bezpieczeństwo środowiska domowego. Upadek często kończy się złamaniem osłabionych wiekiem kości. Może także obniżać poczucie pewności i zniechęcić do aktywności. Zrób więc wszystko, aby zapobiec poślizgnięciom i potknięciom.
Przy braku mobilności
Poruszanie się może stanowić coraz większe wyzwanie dla Twojego bliskiego. Może wymagać pomocy przy czynnościach, które niegdyś były oczywiste, na przykład przy wstawaniu z łóżka, ubieraniu się i pójściu do toalety.
Jak pomagać
Jako opiekun możesz pomagać bliskiemu w poruszaniu się i utrzymaniu jak najwyższego stopnia mobilności. Jeśli Twój bliski ma trudności z poruszaniem, możesz wyręczać go w niektórych czynnościach. 
 
Zadbaj, aby: 
  • dom bliskiego był dla niego bezpieczny – przeczytaj Bezpieczny dom dla osoby starszej
  • bliski wiedział, jak dotrzeć samodzielnie do łazienki. Jeśli nie jest w stanie, przypominaj mu, że chętnie pomożesz;
  • bliski wiedział, gdzie jesteś i jak się z Tobą skontaktować w razie potrzeby; 
  • bliski miał do dyspozycji telefon lub inne łatwo dostępne urządzenie pozwalające zaalarmować innych w razie potrzeby.
Poniżej znajdziesz więcej podpowiedzi, jak pomagać osobom z ograniczoną lub zerową mobilnością.
Ustalcie metodę komunikowania potrzeb
Większość z nas nie lubi rozmawiać o potrzebach toaletowych. Twój bliski pewnie też nie czuje się komfortowo, zgłaszając potrzebę wizyty w toalecie. Warto ustalić dyskretny sposób komunikowania tej potrzeby, na przykład frazę lub gest.
Ograniczanie incydentów
Ważnym elementem opieki nad bliską osobą jest zapobieganie „wpadkom” związanym z nietrzymaniem moczu. Zachęcaj do wizyt w toalecie o tej samej porze dnia. W ten sposób wyrobisz zwyczaj, który pozwoli zredukować incydenty. 

Jeśli Twój bliski nie jest w stanie dotrzeć do toalety na czas, rozważ jednorazowe produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu. Każdy przypadek jest inny, skorzystaj więc z wyszukiwarki produktów TENA, aby wybrać właściwe rozwiązania dla swojego bliskiego.

Aby poznać nasze produkty, przeczytaj o Zaletach TENA.