O czym należy pamiętać

Przygotowanie

To naturalne, że chcesz zapewnić swojemu bliskiemu odpowiednią opiekę. Wymaga to jednak właściwego przygotowania i planowania. Musisz:
 
  • dowiedzieć się jak najwięcej o stanie zdrowia swojego bliskiego;
  • stworzyć plan działania;
  • zadbać o bezpieczny dom dla bliskiego;
  • zorganizować dane kontaktowe i dokumenty;
  • poszukać wsparcia innych osób i podzielić się z nimi obowiązkami.
 Przedstawiamy wskazówki, jak zrealizować te cele, które z pewnością ułatwią Ci sprawowanie opieki. 
Naucz się: Rozumieć diagnozy
Dowiedz się jak najwięcej o aktualnym stanie zdrowia bliskiego. Jeśli niepokoją Cię jakieś objawy, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą. Poproś o wyjaśnienie stanu zdrowia Twojego bliskiego,
 
dzięki czemu poczujesz się pewniej jako opiekun. Skorzysta na tym również Twój podopieczny. Ponadto wczesna diagnoza może przedłużyć samodzielność Twojego bliskiego. 
 

Czy Twój podopieczny zmaga się z nietrzymaniem moczu? Nietrzymanie moczu to powszechna dolegliwość, towarzysząca wielu schorzeniom. Dowiedz się o niej jak najwięcej, aby móc wybrać właściwe rozwiązania i produkty dla swojego bliskiego. 

 
Znajomość stanu zdrowia bliskiego ułatwia sprawowanie opieki.
Przygotuj plan
Zaplanowanie opieki jest bardzo ważne. Pozwoli Ci zorganizować swój czas i nie dać się przytłoczyć obowiązkom. Sprawi także, że Twój bliski uzyska odpowiednią pomoc, na przykład właściwe leki na czas. 
 
Zalecamy przygotowanie planu opieki. Zanotuj szczegóły, takie jak zadania opiekuńcze do wykonania w najbliższych tygodniach lub miesiącach. Następnie omów plan ze swoim podopiecznym oraz osobami, które mogą Ci pomóc.
 

Na dobry początek pobierz nasz bezpłatny plan opieki (plik PDF)

Omów zakres obowiązków
Ukrywanie problemów w niczym nie pomoże, a jedynie pogorszy sytuację. Mów otwarcie o sytuacji swojego bliskiego podczas rozmów z rodziną czy przyjaciółmi. Opowiedz im, na czym polega rola opiekuna. Być może ktoś będzie chętny do pomocy?
 
Przeciętny człowiek wie niewiele o roli opiekuna. Twoja rodzina i znajomi pewnie wysłuchają z zaciekawieniem Twoich opowieści. Im więcej usłyszą o opiece, jaką sprawujesz, tym chętniej Ci pomogą albo podpowiedzą praktyczne rozwiązania. 
 
Nie bój się mówić, czego potrzebujesz ani prosić o pomoc. Gdy ktoś zaproponuje Ci wsparcie, nie odrzucaj oferty.
 

Praktyczne wskazówki o angażowaniu rodziny i przyjaciół w opiekę znajdziesz w dziale Podział obowiązków.

Przygotuj dom
Twój podopieczny może mieć problemy z poruszaniem się albo spędzać całe dnie w łóżku. Musisz zadbać, aby mieszkanie było bezpieczne zarówno dla podopiecznego, jak i dla Ciebie, gdy wykonujesz swoje obowiązki. Warto też tak zorganizować przestrzeń, aby ułatwić sobie pracę.
 

Odkryj wskazówki, jak przygotować dom w dziale Bezpieczny dom

Zapanuj nad najważniejszymi informacjami
Dobry opiekun to zorganizowany opiekun. Dzięki dobrej organizacji poczujesz się pewnie i z większym spokojem spojrzysz w przyszłość.  Ważne dane kontaktowe najlepiej trzymać w jednym, łatwo dostępnym miejscu. Warto sporządzić listę kontaktową z danymi lekarzy, prawników albo lokalnych aptek czy sklepów medycznych. 
 
Czy Twój bliski ma osłabioną pamięć? Jeśli tak, zapisz jego hasła (i zadbaj o ich poufność). Zapisz także dane kontaktowe członków rodziny i przyjaciół podopiecznego.
Szukaj wsparcia
Jesteś człowiekiem, nie robotem. Nawet jeśli nie brakuje Ci energii, nie jesteś w stanie robić wszystkiego w pojedynkę. 
 
Jeśli chcesz zapewnić bliskiemu najlepszą opiekę, spróbuj znaleźć pomocników: osoby, które mogłyby przejąć Twoje obowiązki, gdy dopadnie Cię zmęczenie. Pomoc innych osób może obejmować zakupy spożywcze, sprzątanie domu albo zawiezienie Twojego bliskiego do lekarza.
 
Oczywiście dzielenie się obowiązkami z rodziną i znajomymi jest bardzo korzystne, ale jeśli możesz, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Możesz na przykład korzystać z usług:
 
  • pielęgniarki, która pomoże Ci w opiece domowej;
  • firmy dostarczającej posiłki do domu;
  • osoby, która zamieszka z Twoim bliskim i pomoże mu przy codziennych obowiązkach.
Jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, poszukaj lokalnych programów wsparcia dla opiekunów. 
 

Bądź w kontakcie z innymi opiekunami lub grupami wsparcia oraz z instytucjami i organizacjami medycznymi. Zazwyczaj uzyskasz od nich potrzebną pomoc. Tutaj znajdziesz listę pomocnych organizacji