Starzenie się a praca mózgu

Kłopoty z pamięcią

Czy bliska Ci osoba, którą się opiekujesz, miewa kłopoty z pamięcią? Czy bywa zdezorientowana lub nieracjonalna? Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby pomóc osobom starszym z tymi objawami. 
 
Aby łatwiej dbać o bliskich, warto poznać stan ich zdrowia psychicznego. Opieka na bliską osobą może być utrudniona w zależności od jej stanu psychicznego. W przypadku demencji lub choroby Alzheimera możesz potrzebować pomocy drugiej osoby podczas zmiany produktu chłonnego i mycia.
 
Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak opiekować się bliskimi z problemami z myśleniem lub wyrażaniem potrzeb.
Oznaki parcia
Gdy Twój bliski odczuwa parcie, może to okazywać na kilka sposobów. Może na przykład wiercić się, podciągać ubrania albo wstawać i siadać. Często i wnikliwie obserwuj zachowanie bliskiego. Poznaj jego zachowania, aby dostrzec momenty wymagające Twojej interwencji.
Wprowadzenie rutyny
Pomoc przy korzystaniu z toalety wymaga przygotowania. Dzięki niemu poczujesz się pewniej i spokojniej w swojej roli opiekuna. Dobrym początkiem są sprawdzone produkty dla osób z nietrzymaniem moczu. Warto też zachęcać bliską osobę do regularnych wizyt w toalecie. Prewencyjne rozpoznawanie potrzeb pomoże Twoim bliskim zachować wysoką samoocenę.
Planowanie z wyprzedzeniem
Łatwy dostęp do właściwych produktów ułatwi Ci sprawowanie opieki. Dobre przygotowanie sprawi, że Twój bliski poczuje się pewniej i czyściej. Warto mieć zatem pod ręką produkty dla osób z nietrzymaniem moczu, nawilżane chusteczki, szczelne torebki na odpady oraz odzież na zmianę. Jeśli planujesz wycieczkę z bliskim, pamiętaj o dostępności toalet i miejsc, gdzie można się podmyć i zmienić odzież.
Oferowanie pomocy
Jeśli Twój bliski zmaga się z zaawansowaną postacią nietrzymania moczu, pomóż mu korzystać z toalety i zachęcaj go do komunikowania swoich potrzeb. Przeanalizuj i określ najlepsze pory wizyt w toalecie. Następnie trzymajcie się harmonogramu i odwiedzajcie toaletę w ustalonych godzinach.
 
W ten sposób Twój bliski łatwiej przywyknie do toaletowej rutyny, co może zredukować ryzyko „wpadek”.