Wsparcie rodzinne dla osób starszych z problemami zdrowotnymi

Pogarszające się zdrowie u osób starszychz biegiem czasu ogranicza ich aktywność. Część z nich potrzebuje kompleksowej opieki, część jest w pewnym stopniu samodzielna, jednak wiele rutynowych czynności sprawia problemy. Bez względu na to, czy senior przebywa w ośrodku opiekuńczym, czy w domu, potrzebuje wsparcia bliskich. Jak można mu pomóc?

Problemy zdrowotne u osób starszych

Ryzyko rozwoju przewlekłych chorób wzrasta wraz z wiekiem. Dlatego starsze osoby często są schorowane, a niektóre borykają się z kilkoma problemami zdrowotnymi naraz. Częste problemy zdrowotne w podeszłym wieku to: cukrzyca, zapalenie stawów, demencja, choroba Parkinsona, jaskra, katarakta, choroba płuc, osteoporoza, powiększona u mężczyzn, choroba Alzheimera, zwyrodnienie plamki żółtej, choroby układu sercowo-naczyniowego. Do tego mogą dojść problemy ortopedyczne. Każda z tych chorób to innego rodzaju bariera, która na co dzień utrudnia funkcjonowanie seniora. Jakie wsparcie może otrzymać od rodziny osoba, która boryka się z przewlekłym schorzeniem? Przede wszystkim ułatwienie leczenia – pomoc w zamówieniu wizyty u specjalisty, wykupienie leków oraz podawanie ich (jeśli podopieczny o tym zapomina). Jeżeli starsza osoba w wyniku choroby lub zwyrodnień układu ruchu ma ograniczoną sprawność, wówczas potrzebuje pomocy w podstawowych, codziennych obowiązkach, jak robienie zakupów czy prania, czasami także kąpiel i ubieranie się.

 

Problemy z pęcherzem u osób starszych

Do powyższej listy problemów zdrowotnych na pewno warto dodać schorzenia nerek, które częściej dotykają osoby w wieku podeszłym, a także nietrzymanie moczu i/lub stolca, przypadłość bardzo powszechną i bardzo krępującą. Starsza osoba, która nie panuje nad oddawaniem moczu i stolca, wymaga po pierwsze leczenia, po drugie stosowania środków ochronnych, które zapewnią jej poczucie czystości i świeżości na co dzień. W zależności od stopnia nasilenia problemu można jej zaproponować wkładki, bieliznę chłonną, pieluchy lub . Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom obecnie dostępne są środki ochronne o wysokim stopniu chłonności i wykonane z przyjaznych dla skóry materiałów. Szeroki wybór oferuje TENA. Oprócz tego, jeśli problem nietrzymania moczu jest ciężki, warto zaopatrzyć się w ochronny pokrowiec na łóżko lub nieprzemakalne prześcieradło; przydatne będą także podkłady, które można umieścić na łóżku, krzesłach, kanapie. Dzięki temu starsza osoba poczuje się pewniej i bardziej komfortowo w różnych sytuacjach. Zapewnienie jej skutecznej ochrony może zachęcić ją do wychodzenia z domu i większej aktywności.

 

Psychologiczne wsparcie rodzinne dla osób starszych

Kolejnym częstym problemem zdrowotnym u osób starszych, na który warto zwrócić uwagę, jest depresja. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że może na nią cierpieć nawet 6 milionów Amerykanów, tymczasem leczy się tylko 10% z nich. Do rozwoju depresji mogą przyczynić się choroby somatyczne, przyjmowane leki, starzenie się mózgu, kłopoty finansowe. Często problemy te idą w parze z poczuciem osamotnienia i winy. Senior, który nie otrzymuje wsparcia od bliskich, może czuć się niepotrzebny i niedoceniony. Nawet jeśli rodzina zapewnia mu podstawową opiekę, czasami potrzebuje on rozmowy, potrzymania za rękę, wspólnej rozrywki. Jesień życia to etap, w którym człowiek docenia takiedrobne gesty dużo bardziej niż wcześniej.

Starość jest częścią życia, a starszy człowiek pragnie czuć się potrzebny, kochany i doceniany. Jeżeli sprawność mu na to pozwala, nie ma przeszkód, aby aktywnie brał udział w życiu rodzinnym, jeśli zaś jest niesamodzielny, warto okazywać mu cierpliwość, czułość i empatię. Radzenie sobie ze starszymi rodzicami czasami jest jednak bardzo wymagające oraz obciążające fizycznie i psychicznie, dlatego trzeba znaleźć równowagę pomiędzy troską o bliską osobę a troską o siebie i własne zdrowie.