W okresie menopauzy często dochodzi do wahań nastroju i zmian ogólnego samopoczucia. U wielu kobiet występuje uczucie niepokoju, drażliwość, „mgła mózgowa” i niska samoocena, a także poczucie, że to koniec pewnego okresu w życiu. Wiele z nas w tym okresie życia czuje się niewidzialnymi i z trudem odnajduje swoje nowe miejsce w społeczeństwie.
Uczucia te są w dużej mierze spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie — spadek estrogenu może wpływać na Twoje emocje i sprawiać, że czujesz różne nieprzyjemne rzeczy.
Fizyczne skutki menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, bóle głowy i sztywność stawów, mogą również mieć wpływ na samopoczucie, powodując frustrację i przygnębienie.
Jeśli doświadczasz któregoś z tych uczuć, możesz mieć pewność, że nie jesteś sama. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak może wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne i jakie kroki możesz podjąć, aby przez nią przejść.
Częste problemy ze zdrowiem psychicznym związane z menopauzą
Uczucie pogorszenia nastroju w okresie menopauzy
Zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy mogą prowadzić do niskiej samooceny i pogorszenia nastroju. Dzieje się tak dlatego, że estrogen, który reguluje cykl miesiączkowy, wpływa również na serotoninę — substancję chemiczną, która przyczynia się do dobrego samopoczucia i uczucia szczęścia.
Jeśli w przeszłości cierpiałaś na depresję, możesz zauważyć, że pewne znajome emocje zaczynają powracać, co może być przerażające, ale pamiętaj, że te uczucia są bardzo powszechne w okresie menopauzy, można je leczyć i one miną.
Uczucie niepokoju w okresie menopauzy
Niektóre objawy menopauzy mogą wywoływać uczucie niepokoju. Uderzenia gorąca mogą być bardzo podobne do ataku paniki, ponieważ mogą powodować przyspieszenie akcji serca oraz uczucie gorąca i pocenie się.
W okresie menopauzy mogą również wystąpić problemy ze snem, a zmęczenie może wywoływać uczucie niepokoju.
Wahania nastroju w okresie menopauzy
Wahania nastroju są częstym objawem menopauzy. Spadający poziom estrogenu może wywołać zmiany nastroju i sprawić, że poczujesz mniejszą kontrolę nad sobą i życiem niż zwykle.
Może to w sposób zrozumiały wpływać na poczucie własnej wartości, a także pogarszać relacje w związku. Twoja otwartość i szczerość wobec siebie i osób, które kochasz, w kwestii tego, co przeżywasz, mogą pomóc Ci przetrwać ten okres i ułatwić bliskim zrozumienie, przez co przechodzisz.
Fizyczne objawy menopauzy, które mogą wpływać na nastrój
Wiele fizycznych objawów menopauzy jest dobrze znanych, np. wzrost wagi, bóle głowy i stawów. Każdy z tych objawów może sprawić, że w nieoczekiwanym momencie poczujesz przygnębienie. Nic więc dziwnego, że może to mieć wpływ na Twój nastrój. Ponadto zawsze istnieje możliwość, że w tym okresie wystąpi , które wpłynie na Twoje samopoczucie. Na szczęście jest to dolegliwość, w której możemy Ci pomóc.
Zachowanie pewności siebie w okresie menopauzy
Wszystkie te uczucia, o których wspominamy powyżej, mogą wpływać na Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Są jednak pewne rozwiązania, które możesz wdrożyć, aby poradzić sobie z tymi uczuciami i zachować pewność siebie w okresie menopauzy:
W tej kwestii jesteś już na dobrej drodze: poczytaj o menopauzie, abyś wiedziała, co dzieje się z Twoim ciałem i co możesz zrobić, aby zapobiec objawom menopauzy i pomóc w ich łagodzeniu.
Obserwuj swój nastrój i postaraj się zidentyfikować jakieś prawidłowości w sposobie odczuwania. Czy pewne sytuacje wywołują u Ciebie uczucie smutku lub niepokoju? Jeśli tak, w miarę możliwości ich unikaj.
Wysypiaj się: W okresie menopauzy może być Ci trudniej zasnąć, dlatego dokonaj pozytywnych wyborów dotyczących stylu życia, aby poprawić jakość swojego snu. Unikaj kawy, herbaty, napojów bezalkoholowych i energetycznych na sześć godzin przed pójściem spać, ponieważ mogą one przyczynić się do częstego oddawania moczu i nokturii. Rzuć palenie i postaraj się zminimalizować stres.
Minimalizuj stres poprzez regularne ćwiczenia, zdrową dietę i utrzymywanie stabilnego poziomu cukru we krwi. Pomocna może okazać się także medytacja.
Odżywiaj się właściwie: Zrównoważona dieta może dodać Ci energii, zmniejszyć poziom stresu i poprawić jakość snu. Właściwe odżywianie się może również pomóc w zapewnieniu dobrego stanu jelit, co może poprawić produkcję serotoniny. W okresie okołomenopauzalnym często występują nieregularne i obfite miesiączki, które mogą prowadzić do niedoboru żelaza, co z kolei może powodować zwiększone uczucie zmęczenia. Aby temu przeciwdziałać, spożywaj produkty bogate w żelazo lub dostarczaj żelazo w suplementach.
Rozmawiaj z innymi osobami – z przyjaciółmi, rodziną, czy też z innymi kobietami przechodzącymi menopauzę. Pamiętaj, że nie jesteś w tym osamotniona. Rozważ dołączenie do grupy na Facebooku lub forum, aby uzyskać dodatkowe wsparcie.
Częstotliwość i nasilenie objawów są różne u każdej osoby. To, że koleżanki w okresie menopauzy przeżywały ciężkie chwile, nie oznacza, że Ty też będziesz.
Pamiętaj, że to normalne, że czujesz się tak, jak się czujesz, i że jest to coś, przez co każda kobieta przechodzi na pewnym etapie swojego życia. Pamiętaj, że możesz zrobić dużo, aby przejąć kontrolę nad sytuacją, zapobiegać objawom i minimalizować je.
Nie chowaj się przed menopauzą, lecz przejmij nad nią kontrolę. Podziel się swoimi doświadczeniami z innymi. Zdziwisz się, jak wiele kobiet, młodych i starszych, skorzysta z Twojego doświadczenia i będzie chciało usłyszeć, co masz do powiedzenia.
Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu w okresie menopauzy, dyskretna i skuteczna ochrona, zapewniona przez wkładki TENA Lady o szybkim wchłanianiu, może pomóc Ci poczuć się pewniej.
Jeśli uczucie niepokoju, pogorszony nastrój lub wahania nastroju wpływają na Twoje codzienne życie lub relacje z innymi i stanowi to dla Ciebie duży problem, porozmawiaj z lekarzem rodzinnym. Pomoc jest powszechnie dostępna i nie trzeba przechodzić przez to w pojedynkę. Lekarz pierwszego kontaktu może zaproponować leki w ramach hormonalnej terapii zastępczej (HRT), inne leki lub konsultacje, które pomogą Ci przejść przez okres menopauzy.