Okres menopauzy i okołomenopauzalny może niekiedy wydawać się jazdą na emocjonalnej kolejce górskiej, na którą żadna z nas się nie pisała! Naturalny spadek estrogenu i progesteronu – hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie funkcjonowania żeńskiego układu rozrodczego – może spowodować poty i wahania nastroju oraz takie schorzenia i dolegliwości jak depresja menopauzalna i okołomenopauzalne stany lękowe.
W rzeczywistości problemy emocjonalne to jedne z najczęściej występujących hormonalnych skutków ubocznych menopauzy. Jeśli jesteś w trakcie okresu okołomenopauzalnego, możesz doświadczać przed miesiączką niestabilności emocjonalnej. To wtedy poziom hormonów jest najniższy. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (ang. premenstrual syndrome, PMS) i negatywne emocje mogą sięgnąć zenitu tuż przed rozpoczęciem okresu, a złagodzenie objawów można zacząć odczuwać po pierwszych kilku dniach cyklu.
Wraz ze zbliżaniem się okresu menopauzalnego i menopauzy niestabilność emocjonalna może przedłużać się do kilku dni, miesiąca lub trwać jeszcze dłużej, czego główną przyczyną są zmienne poziomy hormonów. Niektóre kobiety zgłaszają prawie nieustający stan PMS w szczytowym momencie menopauzy, ponieważ ich ciało przygotowuje się do zatrzymania cyklu menstruacyjnego na zawsze.
Nie ulega wątpliwości, że zakłócenia nastroju, problemy ze snem i problemy ze zdrowiem psychicznym lub nasilanie ich mogą być najcięższymi skutkami ubocznymi menopauzy. Prawie połowa kobiet zgłasza uczucie depresji lub stany lekowe, które mogą negatywnie wpłynąć na ich pewność siebie, relacje i ogólną jakość życia.