to etap życia, przez który przechodzi każda kobieta. Najczęściej kojarzy się ze zmianami w organizmie, miesiączką i płodnością. Jest to dobrze znany element kobiecego życia, ale czy wiesz, że składa się on z dwóch różnych etapów? Są to: perimenopauza, która występuje kilka lat przed menopauzą, oraz sama menopauza.
W tym przewodniku przyjrzymy się bliżej tym dwóm etapom oraz oznakom, symptomom i zmianom, na które należy zwrócić uwagę. Zajmiemy się także okresem przed- i pomenopauzalnym oraz tym, czego możesz się spodziewać w każdym z nich.
Co to jest perimenopauza?
Perimenopauza jest często mylona z pre-menopauzą, która odnosi się do okresu życia, kiedy kobieta jest płodna i ma regularne lub nieregularne miesiączki.
Perimenopauza oznacza „okres okołomenopauzalny” i odnosi się do czasu, kiedy jajniki zaczynają stopniowo wytwarzać mniej estrogenu. Perimenopauza zwykle zaczyna się kilka lat przed menopauzą, ale każda kobieta doświadcza jej w innym wieku. Oznaki i objawy perimenopauzy mogą pojawić się po 40. roku życia, ale mogą też wystąpić w wieku 30 lat lub nawet wcześniej.
Oznaki i objawy perimenopauzy
Oto niektóre ze zmian, których możesz doświadczyć:
- Nieregularne miesiączki
- Nasilenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego
- Przyrost wagi
- Uderzenia gorąca
- Wahania nastroju
- Tkliwość piersi
- Zmęczenie
- Problemy z zasypianiem
- Bóle głowy
- Mniejszy popęd płciowy
- Infekcje układu moczowego
- Problemy z płodnością
- Suchość pochwy i/lub dyskomfort podczas seksu
- Nietrzymanie moczu podczas kasłania lub kichania
- Parcie na pęcherz
Co to jest menopauza?
to okres, w którym organizm zaczyna produkować mniej estrogenu i nie uwalnia już jajeczek co miesiąc. Oznacza to koniec miesiączkowania. Nie będziesz wiedziała, że oficjalnie przeszłaś menopauzę, dopóki nie minie cały rok bez miesiączki.
Menopauza występuje zwykle między 45. a 55. rokiem życia, ale częściej pojawia się we wczesnych latach 50.
Oznaki i objawy menopauzy
W okresie, w którym przestajesz miesiączkować, możesz spodziewać się wielu takich samych objawów jak w okresie perimenopauzy. Najczęstsze oznaki i symptomy menopauzy:
- Uderzenia gorąca
- Pocenie się w nocy
- Trudności z zasypianiem
- Mniejszy popęd płciowy
- Problemy z pamięcią i koncentracją
- Suchość pochwy i/lub dyskomfort podczas seksu
- Bóle głowy
- Wahania nastroju
- Palpitacje serca
- Sztywność stawów
- Zmniejszona masa mięśniowa
- Nawracające infekcje dróg moczowych
- Częste oddawanie moczu
Z wieloma z nich najlepiej poradzić sobie poprzez zmianę stylu życia lub konsultując się z lekarzem rodzinnym, ale z pewnością możemy pomóc w przypadku częstego oddawania moczu, które jest objawem nietrzymania moczu. Bardzo pomocna w tym okresie jest nasza gama produktów, jak wkładki TENA Lady, które są idealne na okazjonalne lekkie , oraz inne akcesoria.
WKŁADKI TENA LADY
Dyskretne i niezawodne wkładki na nietrzymanie moczu dla kobiet
Jeśli czasem zdarza Ci się lekkie nietrzymanie moczu. Wkładka jest tak cienka, że prawie jej nie zauważysz. Idealna do noszenia każdego dnia, aby lekkie nietrzymanie moczu nie wpłynęło na Twój plan działania.
Co może się zdarzyć po menopauzie?
Okres pomenopauzalny rozpoczyna się, gdy od ostatniej miesiączki minął cały rok. Na tym etapie większość objawów menopauzy powinna już ustąpić, a Ty możesz zauważyć przypływ energii.
W wyniku działania pewnych czynników, w tym niższego poziomu estrogenów, istnieje możliwość wzrostu ryzyka wystąpienia pewnych chorób, w tym osteoporozy, chorób serca oraz zmian w obrębie pochwy i pęcherza moczowego. Dbałość o zdrowie i aktywność fizyczna mogą ograniczyć wystąpienie niektórych z tych schorzeń, ale każda kobieta jest inna, więc porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby utrzymać dobry stan zdrowia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości na którymkolwiek etapie menopauzy należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po poradę. Może on zaproponować leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (HRT), inne leki lub konsultacje, jak zmienić styl życia, aby wyrobić w sobie nowe nawyki, które będą pomocne w przechodzeniu przez okres menopauzy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na naszej stronie poświęconej wsparciu w okresie menopauzy.