Infekcje układu moczowego podczas ciąży z pewnością nie należą do przyjemności, jednak dobra wiadomość jest taka, że można je leczyć. W związku ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia komplikacji leczenie infekcji układu moczowego podczas ciąży ma inny charakter niż w pozostałych przypadkach. Warto dodać, że wczesne jej wykrycie ma kluczowe znaczenie.
W wielu krajach badanie pod kątem bakterii w układzie moczowym stanowi rutynową część opieki nad ciężarną, szczególnie jeśli kobieta przechodziła wcześniej infekcję układu moczowego lub jakąkolwiek chorobę, która zwiększa ryzyko infekcji. Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz u siebie infekcję układu moczowego, ale nie rozmawiałaś o tym ze swoim lekarzem, powinnaś zrobić to jak najszybciej.
Co się stanie w przypadku nieleczenia infekcji układu moczowego?
Najczęstszym typem infekcji układu moczowego jest zakażenie dolnych dróg moczowych, zachodzące w cewce moczowej i pęcherzu. Jeśli nie będzie leczona, infekcja może rozprzestrzeniać się do moczowodów, nerek i górnych dróg moczowych. Infekcje mogą powodować również zapalenie pęcherza moczowego w ciąży. Objawy infekcji górnych dróg moczowych są znacznie silniejsze i mogą obejmować ból pleców, nudności i gorączkę. Ryzyko infekcji nerek jest większe w czasie ciąży.
Czy infekcja układu moczowego wpłynie negatywnie na moje dziecko lub ciążę?
Jeśli infekcja dróg moczowych w ciąży zostanie na czas wykryta i skutecznie wyleczona, nie wyrządzi dziecku żadnej krzywdy. Jednak jeśli nie będzie leczona w okresie ciąży, może się zaostrzyć i rozprzestrzenić do górnych dróg moczowych. Jeśli tak się stanie, może to negatywnie wpłynąć na Ciebie lub Twoje dziecko w związku z tym, że infekcje górnych dróg moczowych są powiązane z wysokim ciśnieniem krwi, przedwczesnym porodem i niską wagą urodzeniową. Z tego powodu koniecznie poinformuj lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie infekcję układu moczowego. Będzie wiedział, jakie leczenie zastosować.
Czy infekcja układu moczowego wpłynie negatywnie na ciążę?
Infekcja układu moczowego może wywołać szybszy poród kobiet w ciąży. Co więcej, wiąże się z ryzykiem podwyższonego ciśnienia krwi i zbyt wczesnego pęknięcia wód płodowych. Jednak jeśli zostanie wcześnie wykryta, łatwo ją wyleczyć.
Jak mogę stwierdzić, czy mam zakażenie układu moczowego w ciąży?
Częste wizyty w toalecie stanowią, co zrozumiałe, normalne zjawisko podczas ciąży, dlatego wykrycie infekcji układu moczowego może być trudne. Oto kilka objawów zakażenia układu moczowego u kobiety, które mogą sugerować infekcję.
· Skurcze i/lub ból brzucha
· Ból dolnej partii placów
· Oddawanie każdorazowo niewielkich ilości moczu
· Ból podczas oddawania moczu
· Ślady krwi w moczu
· Silny zapach lub ciemne bądź mętne zabarwienie moczu
· Uczucie zimna, któremu nie zawsze towarzyszy gorączka
· Nagłe
Czy infekcja układu moczowego zawsze przebiega z objawami?
Nie, infekcja układu moczowego może być obecna i wymagać leczenia, nawet jeśli nie zauważasz lub nie doświadczasz żadnych objawów. Badanie moczu przeprowadzone przez pracownika służby zdrowia potwierdzi występowanie infekcji.
W jaki sposób wykrywa się infekcję układu moczowego u ciężarnej?
Badanie moczu stanowi standardową metodę wykrywania infekcji układu moczowego. Pracownik służby zdrowia opiekujący się ciężarną musi przeprowadzić to badanie, aby potwierdzić lub wykluczyć obecność bakterii.
Czy inne dolegliwości mogą być mylone z zakażeniem dróg moczowych w ciąży?
Mianem bezobjawowej bakteriurii określa się obecność bakterii w układzie moczowym, która nie powoduje żadnych innych objawów niż mętny lub brzydko pachnący mocz. Zazwyczaj jest ona niegroźna i nie wymaga zastosowania antybiotykoterapii. Jednak inaczej sprawy mają się podczas ciąży.
Kobiety ciężarne z bezobjawową bakteriurią stanowią grupę wysokiego ryzyka, u której może rozwinąć się infekcja górnych dróg moczowych, która nie daje objawów i jest niezdrowa dla płodu. Antybiotyki znacznie zmniejszają to ryzyko i dlatego mogą być zalecane przez lekarza w przypadku wykrycia bezobjawowej bakteriurii.
Ponadto odwodnienie może również objawić się ciemnym, mętnym i cuchnącym moczem. Z tego powodu zadbaj o odpowiednie nawodnienie.
Skąd mogę mieć pewność, że infekcja układu moczowego się skończyła?
Po zakończeniu antybiotykoterapii lekarz często zleca dodatkowe badanie posiewu moczu. Wykaże ono, czy bakterie są nadal obecne w moczu.
Czy mogę uprawiać seks, jeśli mam infekcję układu moczowego?
Infekcje układu moczowego nie są przekazywane drogą płciową, dlatego można uprawiać seks, jeśli ma się infekcję układu moczowego lub jest ona w trakcie leczenia.
Co mogę zrobić, aby zapobiec infekcji układu moczowego?
Istnieje kilka kroków, jakie można podjąć, by zmniejszyć ryzyko infekcji. Są to między innymi:
· Stałe nawadnianie organizmu
· Branie prysznica a nie kąpieli
· Korzystanie z toalety tuż po seksie
· Korzystanie z toalety od razu, kiedy pojawia się taka potrzeba
· Opróżnianie do końca pęcherza moczowego
· Podcieranie w kierunku przód-tył
· Szczególne dbanie o czystość stref intymnych
· Stosowanie odpowiednich produktów do mycia, unikanie podrażniących mydeł
· Korzystanie z kremu barierowego, aby ukoić wrażliwą skórę narządów płciowych