Osłabienie pęcherza moczowego u kobiet – przyczyny
Osłabienie pęcherza moczowego u kobiet(a dokładniej: osłabienie jego mięśni) bywa skutkiem procesów starzenia się organizmu lub zaburzeń drożności i utrudnień przepływu moczu przez cewkę moczową. W ich wyniku dochodzi do upośledzenia kurczliwości mięśni pęcherza (mięśnie kurczą się niewystarczająco), dlatego nie można całkowicie opróżnić pęcherza.
Bardzo często za problemy pęcherza moczowego u kobiet odpowiada osłabienie mięśni dna miednicy. W jego rezultacie położenie macicy i pęcherza jest nieprawidłowe. Dochodzi do wypadania kobiecego narządu rodnego i istotnego ucisku na cewkę moczową. Istotnym czynnikiem ryzyka są przewlekłe zaparcia (wypełniona odbytnica uciska cewkę) oraz krwawienia do dróg moczowych z zalegającymi skrzeplinami.
Za problemy z drożnością cewki moczowej znacznie rzadziej odpowiadają wady cewki powstałe np. na skutek urazu lub stanów zapalnych cewki. Do zaburzenia może przyczyniać się kamica moczowa (kamień w cewce zamyka odpływ moczu).
Choroby pęcherza – czynniki ryzyka
Do czynników ryzyka osłabienia pęcherza moczowego należą: okres menopauzy, nadwaga, otyłość, przewlekłe schorzenia przebiegające z uporczywym kaszlem. Dolegliwość częściej doskwiera paniom przeciążonym pracą fizyczną, z wadami kręgosłupa, narażonym na długotrwały stres. Podkreśla się również rolę czynników genetycznych, uszkodzeń nerwów miednicznych i wad struktur kostnych, które tworzą miednicę.
Czynność oddawania moczu kontrolowana jest przez układ nerwowy. Zaburzenie regulacji nerwowej może pojawić się np. u chorych z cukrzycą, po udarze mózgu, w następstwie chorób mózgu lub chorób rdzenia kręgowego. Problemy pęcherza moczowego u kobiet są także konsekwencją porodu pochwowego (zwykle ustępują w czasie połogu), urazów miednicy, rzadziej wad wrodzonych (jak przepuklina mózgowo-rdzeniowa).
Warto przypomnieć, że za problemy z mikcją (oddawaniem moczu) czasem odpowiada farmakoterapia.
Osłabienie pęcherza moczowego u kobiet może objawiać się nietrzymaniem moczu – najczęściej kapaniem moczu po opróżnieniu pęcherza, a także częstomoczem, bolesnym oddawaniem moczu z uczuciem pieczenia, dyskomfortem, naglącym parciem na mocz lub zastojem moczu. Problemy pęcherza moczowego u kobiet w wielu przypadkach prowadzą do nawracających zakażeń układu moczowego.
Dbajmy o zdrowie – każdego dnia!
Na co warto zwracać uwagę każdego dnia? Starajmy się unikać dźwigania ciężkich przedmiotów i nadmiernie obciążającej pracy fizycznej. Jeśli mamy nadwagę, spróbujmy unormować masę ciała.
A stres? Istnieje wiele technik, które uczą go kontrolować. Systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna pomaga rozładowywać napięcie. Wszelkie dolegliwości konsultujmy z lekarzem – kaszel, który nie mija po kilku dniach, wymaga oceny specjalisty. Nie zapominajmy o regularnych badaniach i kontrolach ginekologicznych. Wyniki badań klinicznych dowodzą, że to najskuteczniejsza forma profilaktyki zmian w obrębie żeńskiego narządu rodnego.
Problemy pęcherza moczowego u kobietczęsto są wynikiem niewiedzy – dlatego czytajmy, oglądajmy programy edukacyjne, uczmy się. Wiedzę czerpmy ze sprawdzonych źródeł, słuchajmy autorytetów z dziedziny medycyny – unikajmy "ekspertów" bez wykształcenia medycznego, którzy nie maja pojęcia, jak przebiegają podstawowe procesy fizjologiczne w ludzkim organizmie. Postawmy na zdrowie. Warto.