Zbliżenie na produkt chłonny wokół talii osoby starszej przy oknie.

Jak zapobiegać podrażnieniom oraz zapaleniu skóry przy nietrzymaniu moczu

I dlaczego właściwa ochrona i pielęgnacja skóry przy nietrzymaniu moczu są tak ważne

Osoby, które doświadczają nietrzymania moczu, są łatwo podatne na wysypki i podrażnienia skóry w okolicach intymnych. Jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest w podeszłym wieku lub ma problemy z poruszaniem się, jej skóra prawdopodobnie jest bardziej delikatna, co zwiększa ryzyko infekcji.

Dobra opieka w przypadku nietrzymania moczu oraz pielęgnacja skóry w okolicach intymnych jest ważna, ponieważ kontakt z moczem i kałem zwiększa ryzyko wystąpienia problemów skórnych, takich jak zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu.

Pielęgnacja skóry bliskiej osoby powinna stanowić ważną część obowiązków opiekuńczych. Utrzymywanie zdrowia skóry ma kluczowe znaczenie dla jakości życia, a także pomaga zapobiegać problemom takim jak zapalenie skóry spowodowane nietrzymaniem moczu. Oczyszczanie i pielęgnacja skóry w okolicach intymnych musi odbywać się we właściwy sposób, przy użyciu odpowiedniego produktu, który pomoże zachować zdrowie skóry.

Czym jest zapalenie skóry spowodowane nietrzymaniem moczu?

Jeśli osoba, którą się opiekujesz ma , to może być narażona na zapalenie skóry, związane z tą dolegliwością. Takiego zapalenia może doświadczyć każda osoba z problemem nietrzymania moczu, choć najczęściej występuje u osób z delikatną lub wrażliwą skórą, takich jak osoby starsze, osoby stosujące leki lub osoby z chorobami, które wpływają na skórę.

Zapalenie skóry spowodowane nietrzymaniem moczu, czasami nazywane zapaleniem skóry krocza, jest formą zapalenia i uszkodzenia skóry związanego z wilgocią powstałego w wyniku ekspozycji na mocz i kał. Kiedy bariera ochronna skóry jest uszkodzona przez nietrzymanie moczu, powoduje to stan zapalny skóry, który prowadzi do objawów takich jak podrażnienie, zaczerwienienie, zapalenie, pieczenie, swędzenie i ból.

Niektóre czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zapalenia skóry spowodowanego nietrzymaniem moczu, to:

  • Stosowanie nieoddychającej ochrony łóżka bez takiej konieczności
  • Agresywne oczyszczanie skóry
  • Niska higiena osobista
  • Mycie wodą z mydłem (zaburza naturalne pH skóry)
  • Narażenie na wycieki płynnego kału (zwłaszcza biegunki)
  • Stosowanie niewłaściwych produktów na nietrzymanie moczu
  • Nieodpowiednie oczyszczanie skóry w okolicy intymnej
  • Niezmienianie produktów na nietrzymanie moczu w odpowiednim czasie
  • Brak korzystania z toalety, gdy jest taka potrzeba

Jak zapobiegać zapaleniu skóry związanemu z nietrzymaniem moczu?

Kobieta nakłada balsam na górną część ciała swojego męża, który siedzi na wózku.

Jako opiekun musisz zrobić wszystko, co się da, aby zapobiegać zapaleniu skóry związanemu z nietrzymaniem moczu u swojego podopiecznego. Taka dolegliwość jest nie tylko niekomfortowa i nieprzyjemna, ale także zwiększa ryzyko rozwoju innych infekcji skórnych. W przypadku nietrzymania moczu odpowiednia opieka jest niezbędna do utrzymania zdrowia skóry w okolicach intymnych. Poniższe wskazówki dotyczące korzystania z toalety mają na celu zmniejszenie narażenia skóry na kontakt z wilgocią i kałem.

  • Dbaj o regularne korzystanie i zawsze pomagaj bliskiej osobie dostać się do toalety, gdy tego potrzebuje.
  • Gdy pomożesz bliskiej osobie skorzystać z toalety, upewnij się, że podopieczny jest czysty i suchy.
  • Jeśli Twojemu podopiecznemu zdarzy się incydent, zadbaj o szybkie umycie i zmianę produktu chłonnego.
  • Nie używaj szorstkich ściereczek do mycia skóry okolic intymnych – należy zapewnić maksymalną delikatność.
  • Stosuj produkty o odpowiedniej chłonności dostosowane do potrzeb danej osoby.
  • Pomagając podopiecznemu zmienić produkt na , upewnij się, że skóra jest czysta i sucha, a następnie nałóż cienką warstwę kremu ochronnego, na przykład TENA ProSkin Barrier Cream.
Krem myjący TENA ProSkin Wash Cream i krem ochronny TENA ProSkin Barrier Cream

Jak postępować przy zapaleniu skóry związanym z nietrzymaniem moczu

W tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli jednak u osoby, którą się opiekujesz, rozwinie się zapalenie związane z nietrzymaniem moczu lub dojdzie do uszkodzenia skóry, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Dokona on dokładnej oceny i postawi diagnozę w celu ustalenia właściwego planu leczenia. W międzyczasie, aby złagodzić dyskomfort związany z tym schorzeniem, możesz zastosować kilka rozwiązań:

  • Do mycia tego obszaru użyj delikatnej materiałowej szmatki.
  • Myj to miejsce środkiem do higieny, który równoważy poziom pH skóry, takim jak TENA ProSkin Wash Cream.
  • Dbaj o nawilżenie skóry i wzmacnianie jej bariery ochronnej, stosując produkt taki jak TENA ProSkin Barrier Cream.
  • Stosuj produkty na nietrzymanie moczu o odpowiedniej chłonności i zmieniaj je we właściwym czasie, aby zapobiec dalszym podrażnieniom.

Czym są odleżyny

Odleżyny, zwane też urazami uciskowymi, różnią się od zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu. Zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu rozwija się tam, gdzie skóra jest narażona na kontakt z kałem i moczem, a odleżyny powstają z powodu długotrwałego ucisku na skórę. Mogą się pojawić u każdego, ale najczęściej jest to problem osób długotrwale leżących lub siedzących.

Objawami odleżyn są nietypowe zmiany koloru i struktury skóry, a także tkliwość i obrzęk w danym miejscu. Odleżyny mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, zwłaszcza tam, gdzie skóra znajduje się blisko kości. Jak wszystkie problemy skórne, odleżyny mogą być bardzo bolesne i niekomfortowe. Odleżyny dzieli się na 4 stopnie, od najmniej do najbardziej dotkliwego.

Jeśli zauważysz zmiany na skórze bliskiej osoby, skontaktuj się z jej lekarzem rodzinnym, aby poznać najlepszy sposób leczenia.

Jak zapobiegać odleżynom

Podczas opieki nad osobą o ograniczonej sprawności ruchowej ważne jest, aby utrzymać jej skórę w zdrowiu. Istnieje wiele sposobów na zapobieganie odleżynom:

  • Jeśli Twój bliski jest osobą leżącą lub porusza się wózka, staraj się często zmieniać pozycję, aby zmniejszyć nacisk na skórę.
  • Jeśli dana osoba może poruszać się samodzielnie bez wsparcia, przypominaj jej o konieczności dostosowania pozycji.
  • Zapewnij miękką wkładkę do wózka lub specjalny materac przeznaczony do zapobiegania odleżynom.
  • Codziennie sprawdzaj skórę bliskiej osoby pod kątem wczesnych oznak odleżyn lub siniaków.
  • Zachęcaj do stosowania zdrowej, zbilansowanej diety, która dostarcza wystarczającą ilość białka, witamin i minerałów, aby utrzymać skórę w zdrowiu (dobre odżywianie jest również niezbędne do gojenia się skóry).
  • Zadbaj o odpowiednie podstępowanie przy nietrzymaniu moczu: regularnie zmieniaj produkty chłonne i oczyszczaj obszary skóry w miejscach intymnych za każdym razem, gdy dany produkt zostanie zużyty.

Jeśli osoba, którą się opiekujesz, wraca do zdrowia po chorobie, operacji lub jest osobą leżącą albo korzystającą z wózka, warto poprosić lekarza rodzinnego o ocenę ryzyka powstania odleżyn.

Jak postępować w przypadku odleżyn

Jeśli u bliskiej osoby pojawią się odleżyny, skontaktuj się z jej lekarzem rodzinnym, aby dowiedzieć się o możliwościach leczenia. Brak leczenia może prowadzić do pękania skóry i zakażenia. Odleżyny różnią się pod względem stopnia nasilenia, a niektóre mogą stać się bardzo głębokie i sięgać nawet do mięśnia lub kości. Proces gojenia się odleżyn może być bardzo powolny. Nie próbuj leczyć ich samodzielnie w domu. Jak najszybciej zasięgnij porady specjalisty ochrony zdrowia.

Powiązane artykuły

Źródła

1. Globalne badania TENA dotyczące świadomości i postaw wobec opieki rodzinnej w populacji ogólnej. Lipiec 2022 – Polska, Kanada, Francja, Wielka Brytania, USA. W każdym kraju przeprowadzono wywiady z udziałem ponad 1000 mężczyzn i kobiet (18+).