Właściwa pielęgnacja przy nietrzymaniu stolca może zapobiec wielu przykrym dolegliwościom. Inkontynencję kałową możnaopanować łatwiej przy pomocy specjalistycznych produktów.Należy zaopatrzyć podopiecznego w odpowiednie środkiochrony, które zatrzymują stolec i nieprzyjemne zapachy. Niezbędne są również dodatkowe zabiegi higieniczne z zastosowaniem odpowiednich środków czyszczących, nawilżających, ochronnych i łagodzących.Na czym polega prawidłowa pielęgnacja pacjenta z inkontynencją kałową?
Przyczyny inkontynencji kałowej
Defekacja jest regulowana przez zwieracze odbytu, czyli dwa okrężne mięśnie. Funkcjonowanie wewnętrznegozwieracza odbytu jest niezależne od woli, zewnętrzny zwieracz odbytu działa natomiast zależnie od woli.
Utrata kontroli nad aktem oddawania stolca wynikaz niewydolności kompleksu zwieraczy odbytu, czyli mechanizmu zaporowego końcowego odcinka jelita grubego. Ale jakie są przyczyny tej kłopotliwej niewydolności?
u osób starszychto nierzadki problem – u jego podłoża często leży tzw.demencja starcza. Jednak dolegliwość może wystąpić również u młodszych pacjentów – np. w następstwie przebytych zabiegów operacyjnych odbytnicy, po zapaleniu odbytnicy.
A inne przyczyny wycieku z jelit? Przede wszystkim biegunka związana ze stanami zapalnymi jelita grubego (w przebiegu infekcji), zespołem jelita drażliwego lub działaniami niepożądanymi stosowanej farmakoterapii. U kobiet za problemy z nietrzymaniem stolca odpowiadają najczęściej urazy po porodach drogą pochwową.
Wyciek z jelita grubego – jak radzić sobie z problemem?
Nietrzymanie stolca to dolegliwość, która wymaga odpowiedniego postępowania, w tym zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych oraz stosowania środków ochronnych i myjąco-pielęgnujących.
Specjalistyczne produkty chłonne dostępne są w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, w wersji męskiej i żeńskiej. Majtki ochronne z możliwością rozdzierania na bokach poleca się pacjentom, którzy mogą stać z pomocą opiekuna. Pieluchomajtki to optymalny wybór dla chorych unieruchomionych w łóżku. Po każdej zmianie produktu chłonnego należy odpowiednio oczyścić, nawilżyć i zabezpieczyć skórę.
Codzienną pielęgnację ułatwiają delikatne chusteczki oczyszczające, które zapewniają wyższy komfort niż papier toaletowy. Z pewnością przyda się również krem myjący, który nie wymaga spłukiwania wodą. Specjalny krem nie tylko oczyszcza, ale też nawilża i chroni wrażliwą skórę okolic intymnych (można wykorzystywać go do oczyszczania skóry całego ciała). Warto zaopatrzyć się też w odżywczy szampon i żel pod prysznic do codziennego stosowania (dwa w jednym), który zawiera prowitaminę B5. Niezbędne są kosmetyki nawilżające (krem lub mleczko z witaminą E) i ochronne – krem z gliceryną zabezpiecza skórę krocza przed działaniem czynników drażniących.
Nietrzymanie kału może powodować zaczerwienie skóry. Łagodzący krem z cynkiem działa kojąco i ochronnie na skórę wrażliwą i podrażnioną.
Nietrzymanie stolca u pacjentów leżących
Nietrzymanie stolca często towarzyszy przewlekłym schorzeniom wieku podeszłego, które wiążą się z unieruchomieniem w łóżku. Ograniczenie ruchomości pacjenta leżącego odbiera mu szansę na spontaniczną zmianę pozycji ciała, zwiększając tym samym ryzyko uszkodzeń skóry i powstawania odleżyn w miejscach długotrwałego ucisku. Kontakt skóry z wilgocią i drażniącym działaniem kału to dodatkowe zagrożenie dla skóry.
Pamiętajmy, że uszkodzenia skóry – zaniedbane i pozostawione same sobie – postępują i pogłębiają się. Jeśli odleżyny nie zostaną rozpoznane odpowiednio wcześnie, szybko się powiększają, ulegają wtórnym zakażeniom i zaczynają sączyć się, powodując duże dolegliwości bólowe. Pogarszają kondycję fizyczną i psychiczną chorych. Co więcej, w wyniku infekcji rany może dojść do rozsiewu drobnoustrojów i bardzo groźnej sepsy.
Prawidłowe zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne przy inkontynencji kałowej to ważny element profilaktyki odleżynowej. Warto o tym pamiętać.