Opieka nad osobą leżącą w domupowinna być świetnie zorganizowana. Ważne jest ergonomiczne zaplanowanie najbliższej przestrzeni chorego oraz zadbanie, aby zawsze mieć pod ręką potrzebne kosmetyki, akcesoria, dokumenty. Oto kilka informacji, które ułatwią Ci organizację opieki.
Jak pielęgnować osobę leżącą?Organizacja opieki krok po kroku
Jako osoba z najbliższej rodziny masz za zadanie organizację opieki nad starszą, chorą osobą? Czeka Cię mnóstwo nauki i z początku z pewnością popełnisz kilka błędów, jednak nie poddawaj się, bo z czasem dojdziesz do wprawy.Opieka nad chorym leżącymbędzie łatwiejsza, a przy okazji bardziej ekonomiczna pod względem finansowym i czasowym, jeżeli zadbasz o następujące kwestie:
1. Dobre źródło informacji - zamiast uczyć się powoli metodą prób i błędów, poproś o kilka lekcji kogoś bardziej doświadczonego. Może to być pielęgniarka lub wprawiona opiekunka. Nawet, jeżeli musisz za tę pomoc zapłacić, w przyszłości wiedza Ci się zwróci, bo możesz bardziej ekonomicznie eksploatować materiały i zapobiec niektórym powikłaniom zdrowotnym u podopiecznego, wynikającym z błędów pielęgnacyjnych. Jeżeli jednak nie masz kogo poprosić o szczegółowe porady, a finanse nie pozwalają na nadprogramowe wydatki, zrób rozeznanie w sieci, gdzie znajdziesz wiele artykułów i filmików instruktażowych o tym jak opiekować się osobą leżącą. Szczególnie zwróć uwagę na to, jak myć, smarować, masować oraz jak przewijać osobę leżącą. Zapoznaj się też ze sposobami na rozpoznanie pierwszych objawów odleżyn oraz sposobami na ich uniknięcie.
2. Łóżko chorego - powinno być zaopatrzone w wygodny materac, który nie będzie zbyt miękki, aby nie utrudniać choremu poruszania się. Regulowana wysokość i zagłówek to dodatkowe rozwiązania ułatwiające opiekę.
3. Podkłady nieprzemakalne na łóżko, krzesła, fotele - to niezbędna ochrona przed zmoczeniem, jeżeli chory ma problemy z kontrolą pęcherza moczowego. Podkłady na łóżko należy też zawsze stosować podczas mycia chorego i wymiany pieluchy lub pieluchomajtek.
4. Zestaw kosmetyków - każdy, kto wie jak opiekować się osobą starszą potwierdzi, że utrzymywanie higieny i dbanie o stan skóry podopiecznego pozwalają uniknąć wielu kłopotów, począwszy od nieświeżego zapachu, po podrażnienia i infekcje skóry. Osoba starsza, która jest świeża i zadbana, czuje się także lepiej pod względem psychicznym. Jakie kosmetyki się przydają? Opieka nad chorym leżącym wymaga mycia, przewijania i nawilżania skóry, dlatego zaopatrz się w:
delikatny preparat do mycia skóry, np. krem, pianka, łagodne mydełko (bez kolorowych i zapachowych dodatków),
płyn do higieny intymnej,
specjalny czepek do mycia włosów osób leżących, dzięki któremu nie jest potrzebne spłukiwanie głowy,
balsam lub mleczko do skóry ze składnikami intensywnie nawilżającymi,
nawilżający krem do okolic intymnych oraz krem na podrażnienia spowodowane kontaktem z moczem i/lub kałem,
akcesoria: delikatna myjka lub bawełniane ściereczki, delikatne ręczniki do osuszania skóry.
5. Produkty chłonne dla osób z nietrzymaniem moczu - opieka nad chorym leżącym z nietrzymaniem moczu to przede wszystkim dobranie dla niego właściwych produktów ochronnych. Pamiętaj, że jeśli chory spędza większość czasu w łóżku, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą , jeśli zaś chodzi (nawet tylko po domu), wtedy wygodniejsze będą majtki chłonne.
6. Sprawy administracyjne - opieka nad osobą leżącą w domu wymaga dopełnienia niektórych formalności. Niektóre z nich mogą Ci bardzo pomóc, na przykład świadczenia opiekuńcze, pomoc pielęgniarki, dofinansowania na niektóre produkty, w tym pieluchy. O dostępne formy pomocy pytaj w ośrodkach pomocy społecznej i NFZ. Ponadto warto uregulować sprawę pełnomocnictwa, wówczas łatwiejsze będzie załatwianie w imieniu podopiecznego spraw bankowych czy administracyjnych. Zakres pełnomocnictwa musisz przedyskutować ze swoim podopiecznym, natomiast sprawami formalnymi zajmie się notariusz.
Jeżeli odpowiednio wcześnie o wszystko zadbasz, będzie Ci dużo łatwiej zorganizować codzienną opiekę i uniknąć chaosu.