Pacjent, który cierpi z powodu nietrzymania moczu (NTM), wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. NTM może pogłębiać (czasem istniejące już wcześniej) problemy higieniczne osób chorych i niesamodzielnych. Profesjonalną opiekę ułatwiają specjalistyczne produkty chłonne, środki czyszczące i pielęgnujące, które izolują skórę od wilgoci, niwelują nieprzyjemne zapachy, nawilżają oraz skutecznie chronią przed drażniącym wpływem moczu. Prawidłowe zabiegi to warunek zdrowia skóry i dobrego samopoczucia pacjenta z NTM.
Nowoczesne produkty chłonne – komfort i ochrona przy NTM
Pacjent z problemem nietrzymania moczu wymaga zaopatrzenia w komfortowe produkty chłonne. Jak je dobrać? Należy uwzględnić m.in. stopień chłonności (adekwatnie do stopnia zaawansowania NTM) oraz rozmiar. Pieluchomajtki, majtki chłonne czy wkładki urologiczne muszą także „oddychać”, czyli przepuszczać powietrze.
Przy niedużych problemach z nietrzymaniem moczu pomocne są specjalne podpaski (miękkie wkłady), które wiążą płyn i izolują skórę od wilgoci. Poleca się je przede wszystkim pacjentom z lekkim i średnim stopniem nietrzymania moczu. Warto zaznaczyć, że nowoczesne wyroby chłonne są dostępne w wersji dla kobiet i mężczyzn. W jaki sposób należy pielęgnować skórę podczas zmiany wyrobów chłonnych? O czym pamiętać?
Produkty do pielęgnacji skóry przy nietrzymaniu moczu
Właściwe zabiegi higieniczne to absolutna podstawa prawidłowej opieki przy NTM. Pojawia się pytanie o kremy i mydła dla nietrzymających moczu. Które produkty stosować?
Podczas toalety „na sucho” (w łóżku) można użyć specjalnych kremów lub pianek myjących, których nie trzeba spłukiwać wodą. Na pewno przyda się najlepszy krem ochronny na z gliceryną. Warto mieć pod ręką także maść na odparzenia.
Przynajmniej raz dziennie podopiecznego myjemy z użyciem wody i delikatnych środków myjących (nie stosujemy mydła!). Odżywczy żel i szampon (dwa w jednym) wzbogacony prowitaminą B5 to idealny wybór do codziennej pielęgnacji.
Pielęgnacja skóry przy NTM – zabiegi po kąpieli
Jak zadbać o skórę pacjenta z NTM po kąpieli? Przede wszystkim należy ją starannie i bardzo delikatnie osuszyć, zwracając szczególną uwagę na fałdy skórne. Niewskazane jest tarcie czy pocieranie. W tym czasie warto obejrzeć ciało podopiecznego i stan jego skóry, by ocenić, czy należy zastosować krem na podrażnienia spowodowane nietrzymaniem moczu.
Po osuszeniu skóry aplikujemy krem lub mleczko nawilżające z witaminą E. Wrażliwa skóra okolic intymnych potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia przed drażniącym działaniem moczu i wilgoci. W tej roli sprawdzi się krem chroniący skórę przed nietrzymaniem moczu zawierający glicerynę. Łagodzący krem ochronny z cynkiem to doskonałe wsparcie dla skóry wrażliwej, podrażnionej, zaczerwienionej.
Odleżyny przy NTM – jak postępować?
Nietrzymanie moczu może prowadzić do uszkodzeń skóry i odleżyn (owrzodzeń powstałych w wyniku ucisku lub tarcia skóry) – zwłaszcza w przypadku pacjentów leżących. U pacjentów nieprawidłowo pielęgnowanych problem szybko się nasila. Jego pierwszy objaw zwykle stanowi zaczerwienienie – zwłaszcza w miejscach narażonych na długotrwały ucisk czy tarcie.
Odleżyny mogą wymagać leczenia pod kontrolą lekarza. Czasem konieczne jest postępowanie przeciwbakteryjne. W każdym przypadku stosuje się specjalistyczne środki opatrunkowe.
Opatrunki odleżynowe powinny spełniać kryteria, które w 1979 roku opracował T. D. Turner. Idealny opatrunek powinien m.in.:
utrzymywać odpowiednią wilgotność między raną a opatrunkiem,
nie uszkadzać tkanek,
usuwać nadmiar wysięku oraz toksycznych cząstek,
stanowić barierę dla mikroorganizmów (bakterii i innych drobnoustrojów),
umożliwiać właściwą wymianę gazową między raną a otoczeniem,
nie zawierać substancji toksycznych i alergizujących,
utrzymywać właściwą temperaturę.
Prawidłowe zabiegi higieniczne i pielęgnacyjne to skuteczna profilaktyka przed maceracją skóry, stanami zapalnymi, ranami i odleżynami.