Terminologia związana z nietrzymaniem moczu.
Kropelkowe nietrzymanie moczu
Występuje wtedy, gdy kilka kropli moczu wycieka po powrocie z toalety, nawet gdy „odczekasz i strząśniesz”. Istnieją dwa typy kropelkowego nietrzymania moczu: kropelkowe nietrzymanie moczu po mikcji i kropelkowe nietrzymanie moczu. Kropelkowe nietrzymanie moczu pojawia się, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie podczas oddawania moczu. Zamiast tego mocz zbiera się w cewce prowadzącej z Twojego pęcherza.
Kropelkowe nietrzymanie moczu po mikcji
Kropelkowe nietrzymanie moczu po mikcji występuje wtedy, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie i gdy po oddaniu moczu pojawiają się wycieki. Jest to również częste przy powiększonej prostacie lub osłabionych mięśniach dna miednicy.
Mięśnie dna miednicy
Mięśnie dna miednicy (lub mięśnie miednicy) to grupa mięśni wewnątrz miednicy, która tworzy sklepienie między nogami. Mięśnie te umieszczone są między kością łonową (z przodu) a podstawą kręgosłupa (z tyłu). Osłabienie tych mięśni może doprowadzić do problemów takich jak nietrzymanie moczu oraz, jeśli dotyka ono także mięśni zamykających odbyt, nietrzymanie stolca.
Mikcja
Akt oddawania moczu (opróżnianie pęcherza lub wydalanie moczu).
Nadreaktywny pęcherz moczowy
Nadreaktywny pęcherz moczowy jest dolegliwością rozpoznawaną poprzez takie objawy jak pilna potrzeba oddania moczu, przy lub bez naglącego nietrzymania moczu, zwykle w połączeniu ze zwiększoną częstotliwością mikcji w ciągu dnia i z moczeniem nocnym.
Naglące nietrzymanie moczu
Naglące nietrzymanie moczu to najczęstsza przyczyna nietrzymania moczu u mężczyzn. Naglące nietrzymanie moczu występuje wtedy, gdy masz nagłą potrzebę oddania moczu, lecz nie możesz go utrzymać przed dotarciem do toalety. Możesz mieć potrzebę oddawania moczu więcej niż 4-8 razy dziennie, jak również kilka razy w ciągu nocy. Jest to często związane z powiększoną prostatą lub jest jednym z następstw operacji prostaty.
Nietrzymanie moczu
Nietrzymanie moczu z przepełnienia
Jeżeli masz ciągły lub przerywany przepływ moczu, możesz mieć do czynienia z nietrzymaniem moczu z przepełnienia. Zwykle spowodowane jest przez zakłócenie przepływu moczu, które powoduje, że pęcherz jest przepełniony i część moczu wycieka.
Prostata
Gruczoł u mężczyzn, znajdujący się u podstawy pęcherza. Prostata produkuje płyn podczas wytrysku. U starszych mężczyzn często gruczoł ten się powiększa i może blokować cewkę moczową. Objawem tego jest słaby strumień moczu, symptom określany także jako problemy z opróżnianiem pęcherza lub niekompletne opróżnianie pęcherza.
Słaby pęcherz
Słaby pęcherz to powszechnie stosowany termin w odniesieniu do nietrzymania moczu, oznaczający mimowolne oddawanie moczu. Mimo że termin ten jest często stosowany, słaby pęcherz nie jest określeniem prawidłowym medycznie, gdyż powód nietrzymania moczu nie jest związany ze słabością pęcherza, lecz z infekcjami dolnych dróg moczowych (ang. Lower Urinary Tract Symptoms, LUTS).
Sposoby leczenia nietrzymania moczu
Istnieje wiele rodzajów zalecanych metod leczenia nietrzymania moczu. Jednym ze sposobów leczenia jest zmiana stylu życia, taka jak wprowadzenie treningu pęcherza lub wzmacniających mięśnie dna miednicy ćwiczeń. Pomóc może również zmiana ilości przyjmowanych płynów, wzoru wypróżniania, bądź utrata wagi. Można również włączyć leki (lub dokonać przeglądu leków), produkty pomocne przy nietrzymaniu moczu lub rozważyć operację. Procedura chirurgiczna zalecana jest jedynie po dogłębnym badaniu i tylko jeżeli mniej inwazyjne metody leczenia zawiodą. Zawsze zaleca się wykonanie odpowiedniego badania, aby poznać dokładną przyczynę nietrzymania moczu. Osoba biorąca pod uwagę operację powinna znać potencjalne zagrożenia, jak i oczekiwane korzyści wynikające z zabiegu – tak jak przy innych interwencjach chirurgicznych. Produkty chłonne, czyli środki wspomagające przy dolegliwościach związanych z nietrzymaniu moczu, powinny być stosowane równolegle z innymi metodami, takimi jak zmiany trybu życia czy włączenie leków. Te środki wspomagające powinny być także stosowane – zależnie od potrzeby – gdy inne terapie okażą się nieskuteczne.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu odnosi się do mimowolnego oddawania moczu przy wysiłku fizycznym lub przy kichaniu bądź kasłaniu. Mięśnie zwieracza lub dna miednicy oraz więzadła podtrzymujące pęcherz są zbyt słabe, by utrzymać mocz.