, czyli gruczoł krokowy, to narząd, który odgrywa ważną rolę w życiu płciowym, jednak o swoim istnieniu przypomina dopiero wówczas, gdy zaczyna niedomagać. Przerost gruczołu krokowego to jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości – szacuje się, że cierpi na nią nawet co drugi mężczyzna po 55. roku życia – ale nie zawsze jest odpowiednio wcześnie rozpoznana.
Czym jest prostata, jakie objawy daje jej przerost i jakie są przyczyny tych problemów? Kiedy należy zgłosić się do lekarza i na czym polega leczenie? Czy są ćwiczenia na prostatę i jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu po operacji usunięcia prostaty? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.
PROSTATA – CZYM JEST GRUCZOŁ KROKOWY?
znajduje się dolnej strefie miednicy mniejszej, w bliskim sąsiedztwie krocza (stąd też inna nazwa: gruczoł krokowy), pod pęcherzem moczowym, w rejonie odbytu. Przez centralną część prostaty przechodzi cewka moczowa. Gruczoł krokowy i stercz to alternatywne nazwy prostaty.
Prostata to gruczoł będący niezwykle istotną częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny. W sterczu wytwarzany jest płyn ejakulacyjny, niezbędny do przetrwania plemników w drogach rodnych kobiety - dzięki temu możliwe jest zapłodnienie. Płyn wyprodukowany przez gruczoł krokowy (potocznie nazywany wydzieliną prostaty) odżywia plemniki i nadaje spermie (nasieniu) biały kolor.
Mięśnie otaczające prostatę odgrywają również znaczącą rolę podczas ejakulacji - to właśnie one umożliwiają wytrysk podczas orgazmu. Kłopoty z prostatą to najczęściej przerost gruczołu krokowego. Powiększona prostata powoduje szereg nieprzyjemnych i utrudniających codzienne życie objawów, których nie wolno bagatelizować.
Najczęstsze choroby prostaty: objawy i dlaczego regularne badanie prostaty jest tak ważne?
Choroby prostaty, zwane także chorobami gruczołu krokowego, nie zawsze dają wyraźne objawy, zwłaszcza w przypadku najczęstszych chorób prostaty, jak łagodny przerost prostaty (BPH) czy nowotwór prostaty. Te choroby mogą rozwijać się niepostrzeżenie, stwarzając coraz większe zagrożenie dla całego organizmu. Dlatego profilaktyka chorób prostaty, w tym regularne badania przynajmniej raz do roku, powinna być wykonywana przez każdego mężczyznę po 50. roku życia.
Problemy z prostatą często objawiają się problemami z oddawaniem moczu. Łagodny przerost prostaty, zwany też łagodnym rozrostem stercza, może na początku rozwijać się bez niepokojących objawów. Jednak z czasem zwiększa się ucisk na cewkę moczową, co może prowadzić do całkowitej niemożności oddawania moczu. Pierwsze objawy przerostu prostaty mogą obejmować:
· częste parcie na pęcherz,
· zmniejszenie strumienia moczu, przy zwiększonej częstotliwości oddawania moczu,
· niekontrolowany wyciek moczu,
· wydłużający się czas oddawania moczu,
· pieczenie i ból towarzyszący oddawaniu moczu,
· ciągłe uczucie przepełnionego pęcherza oraz niemożność całkowitego opróżnienia go.
Inne niepokojące objawy chorób prostaty mogą obejmować ogólne osłabienie, gorączkę i wymioty, a także krew w moczu i spermie. Mogą również występować bóle brzucha, obszaru pomiędzy odbytem a moszną oraz penisa. Każdy z tych objawów jest sygnałem, że należy udać się do lekarza urologa lub lekarza pierwszego kontaktu.
Powiększenie prostaty jest wyczuwalne w podstawowym badaniu, dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza i profilaktyka, zwłaszcza po 40. roku życia. Trzeba pamiętać, że zdrowa jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego mężczyzny. Problemy z prostatą zazwyczaj nie mają wpływu na funkcje seksualne w początkowej fazie, ale należy mieć na uwadze to, że przerost prostaty może powodować dyskomfort w czasie stosunku.
Co powoduje (np. łagodny) przerost prostaty: przyczyny i profilaktyka
Przyczyny przerostu prostaty, inaczej nazywanego rozrostem prostaty lub łagodnym rozrostem prostaty, są złożone. Najczęściej są związane z zaburzeniami hormonalnymi i spadkiem produkcji testosteronu, który pojawia się i nasila wraz z wiekiem.
Hormonalne zmiany w organizmie prowadzą do zwiększonego rozrostu tkanki gruczołu krokowego, czyli prostaty, a ze względu na położenie w sąsiedztwie cewki moczowej zaczynają ją uciskać, powodując trudności z oddawaniem moczu. W pełni skrajnych przypadkach pęcherz moczowy może być opróżniony wyłącznie przy użyciu cewnika.
Leczenie prostaty: jak można radzić sobie z tym problemem?
Niepodjęcie właściwego leczenia dolegliwości, jaką jest powiększona może doprowadzić do całkowitego zamknięcia światła cewki moczowej. W takim przypadku konieczne jest cewnikowanie, ponieważ nagromadzony mocz może doprowadzić do niekorzystnych zmian w nerkach, niemożność mikcji powoduje też silny ból.
Powiększenie prostaty można leczyć za pomocą środków farmaceutycznych, stosując medykamenty ułatwiające wydalenie moczu z pęcherza. Terapia powinna być rozpoczęta jak najszybciej, ponieważ leczenie farmakologiczne przynosi oczekiwane rezultaty jedynie w początkowych i średnio zaawansowanych etapach przerostu prostaty. Najczęściej zaleca się wówczas doustnie alfablokery i inhibitory enzymu 5-alfareduktazy (5-ARI). Medykamenty te działają rozluźniająco na mięśnie gładkie prostaty i pęcherza moczowego, co ułatwia eliminację moczu. Efektem ubocznym stosowania leków na problemy z prostatą może być jednak niestety osłabienie erekcji oraz obniżenie ciśnienia krwi.
Wspomagająco na problemy z prostatą można także używać preparaty ziołowe z wierzbownicą oraz specjalne masaże. W zaawansowanym stadium choroby i gdy leki nie przynoszą pacjentowi ulgi, konieczna jest operacja usunięcia prostaty, czyli prostatektomia. Może być ona częściowa lub całkowita. Podczas zabiegu może niestety dojść do uszkodzenia nerwów naczyniowo-nerwowych w okolicy prostaty, czego następstwem są problemy z osiągnięciem erekcji, a nawet całkowita niezdolność do odbycia stosunku.
PROSTATA A NIETRZYMANIE MOCZU
Gdy farmakologia nie daje pożądanych efektów, konieczna jest operacja, podczas której narośnięta część stercza jest wycinana. Niestety, każda operacja może powodować powikłania i skutki uboczne. W przypadku operacji prostaty najczęściej spotykaną konsekwencją jest z powodu uszkodzenia zwieracza cewki moczowej podczas zabiegu.
Po operacji prostaty nietrzymanie moczu pojawia się niemal u wszystkich operowanych mężczyzn, w różnym nasileniu. W takim wypadku można podjąć dalsze leczenie w postaci farmakologii, fizykoterapii lub metod operacyjnych, polegających na wszczepieniu implantu cewki. Dla ułatwienia codziennego życia warto również stosować specjalistyczne produkty chłonne dla mężczyzn, dyskretne i dopasowane do męskiej anatomii.
MIĘŚNIE KEGLA - ĆWICZENIA NA PROSTATĘ A NIETRZYMANIE MOCZU
Jednym ze sposobów zapobiegania dolegliwościom związanym z przerostem prostaty i skutkom ubocznym operacji stercza, takim jak ćwiczenia na prostatę. Jeśli zastanawiasz się, jaki związek mają mięśnie Kegla z prostatą, odpowiedź jest prosta. Mięśnie Kegla, czyli gruczoł krokowy uciska cewkę moczową, a także po operacyjnym usunięciu prostaty, sprawne mięśnie Kegla są w stanie zapobiec niekontrolowanej mikcji. Trening polega na:
1. zaciskaniu i rozluźnianiu na przemian mięśni dna miednicy,
2. Należy wykonać około 20 powtórzeń, jednocześnie kontrolując oddech.
3. Następnie należy rozluźnić mięśnie Kegla.
To proste ćwiczenie, wykonywane regularnie, może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Jest ono często zalecane również w toku leczenia chorób prostaty.
Profilaktyka chorób prostaty
Profilaktyka chorób prostaty, czyli gruczołu krokowego, jest kluczowa dla utrzymania zdrowia mężczyzn. Najlepszą formą prewencji jest regularne badanie prostaty i diagnostyka, które ma na celu wykrycie jakichkolwiek niepokojących zmian, takich jak łagodny przerost prostaty czy rak prostaty. Wczesne wykrycie tych schorzeń umożliwia skuteczne leczenie farmakologiczne.
Przy pierwszych objawach, takich jak problemy z oddawaniem moczu, powiększenie prostaty czy częste parcie na pęcherz moczowy, należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, takiego jak urolog. Wiele osób odczuwa zakłopotanie mówiąc o tych intymnych dolegliwościach, ale ważne jest, aby przezwyciężyć ten wstyd i otwarcie porozmawiać z lekarzem. Po 50. roku życia, nawet bez widocznych objawów, mężczyźni powinni regularnie odwiedzać urologa, co najmniej raz do roku.
Choroby prostaty można zdiagnozować m.in. na podstawie poziomu we krwi enzymu o nazwie PSA. Jednak, to badanie nie daje jednoznacznej diagnozy, dlatego lekarz z pewnością zleci dodatkowe testy. W profilaktyce chorób prostaty możemy również stosować suplementy diety i mieszanki ziołowe, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie prostaty i układu moczowego.
Pamiętajmy, że powiększona to nie jedyna dolegliwość, która może pojawić się w obrębie tego gruczołu. Możliwe jest również ostre zapalenie prostaty, wywołane bakterią E. coli, która może przedostać się do cewki moczowej z okolic jelita grubego. W takim przypadku najczęściej dochodzi także do zapalenia pęcherza moczowego, co może prowadzić do objawów podobnych do tych obserwowanych przy przerostu prostaty, takich jak ból i trudności z oddawaniem moczu.
Najbardziej niebezpiecznym schorzeniem prostaty jest rak stercza, który jest drugim najczęstszym nowotworem męskim, zaraz po raku płuc. Diagnoza raka prostaty jest trudna, ponieważ na wczesnym etapie rozwija się on bezobjawowo, a objawy takie jak trudności z oddawaniem moczu, częste parcie na pęcherz moczowy i zwiększona potrzeba oddawania moczu (częstomocz) są podobne do tych, które występują przy łagodnym przerostu prostaty. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnoza.
Opublikowano 16 października 2018 r.
Zaktualizowano 13 maja 2024 r.