Nietrzymanie moczu – wstęp
Jeden na czterech mężczyzn po 40 roku życia* zmaga się z nietrzymaniem moczu. Najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązania jest zdobycie wiedzy na temat tej dolegliwości.
Jeden na czterech mężczyzn po 40 roku życia* zmaga się z nietrzymaniem moczu. Najlepszym sposobem na znalezienie rozwiązania jest zdobycie wiedzy na temat tej dolegliwości.
Istnieje wiele różnych typów nietrzymania moczu, lecz najbardziej typowymi są naglące i kropelki (znane także jako oraz kropelkowe nietrzymanie moczu). Nierzadko te dwie dolegliwości występują razem. Inne typy nietrzymania moczu to (mimowolne nietrzymanie moczu przy pełnym pęcherzu spowodowane przez problemy z powiększoną prostatą) oraz . Najlepszym sposobem ustalenia, z którym typem się zmagasz, jest konsultacja z lekarzem, który pomoże Ci w znalezieniu odpowiedniej terapii. Konsultacja z lekarzem pomoże Ci także w wykluczeniu możliwości, że nietrzymanie moczu jest efektem ubocznym spowodowanym przez inne kwestie.
Naglące odnosi się do mimowolnego nietrzymania moczu, przy intensywnej potrzebie jego oddania. Wiele czynników może spowodować tę dolegliwość. Jednym z głównych powodów są nadreaktywne, powodujące mimowolne skurcze mięśnie wypieracza, kontrolowane siłą woli w zwieraczu. Te mimowolne skurcze wysyłają informację do mózgu, która z kolei sprawia, że pojawia się nagła, niechciana potrzeba oddania moczu. W niektórych przypadkach przyczyną może być podrażnienie pęcherza od infekcji lub z powodu kamieni nerkowych. Może się to także rozwinąć w wyniku komplikacji choroby układu nerwowego lub mózgu (np. udar, choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane).
Wysiłkowe odnosi się do nietrzymania moczu z powodu wysiłku pęcherza (np. gdy kaszlesz, śmiejesz się lub kichasz). Mięśnie zwieracza lub dna miednicy oraz więzadła podpierające pęcherz są zbyt słabe, by utrzymać mocz. Ten typ nietrzymania moczu występuje głównie u kobiet, lecz ok. 1% mężczyzn może go doświadczyć po operacji prostaty.
Istnieją różne sposoby na poprawę kontroli nad opróżnianiem pęcherza. Dwa z nich to wykonywanie ćwiczeń dna miednicy oraz zmiana pewnych elementów diety. Najlepszym sposobem na odzyskanie kontroli jest konsultacja z lekarzem, w celu znalezienia najlepszego dla siebie rozwiązania.
Zapraszamy także na nasze strony internetowe, na których znajdziesz informacje dotyczące ćwiczeń oraz wskazówki i porady.
* Na podstawie przeprowadzonego w 2012 roku przez SCA badania, w którym udział wzięli mężczyźni po 40 roku życia z USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Rosji i Meksyku. Zebrane dane nie zostały opublikowane.
Istnieją różne sposoby na poprawę kontroli nad opróżnianiem pęcherza. Rozpoznanie i leczenie powiększonej prostaty to jedna z najważniejszych kwestii. Dwa kolejne przykłady, które mogą pomóc zmniejszyć potrzebę oddawania moczu to ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz rzadsze spożywanie alkoholu i kofeiny. Najlepszym sposobem na odzyskanie kontroli jest konsultacja z lekarzem w celu znalezienia najlepszego dla siebie rozwiązania w tej konkretnej sytuacji.
Więcej pomocnych porad i wskazówek, jak też pożyteczne ćwiczenia, znajdziesz też na naszej stronie.