Prostata a problem nietrzymania moczu

Choć nietrzymanie moczu dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, dolegliwość ta może pojawić się również u panów. Jedną z najczęstszych przyczyn tego typu problemów z drogami moczowymi jest powiększona prostata. Za co odpowiada prostata? Jak ćwiczyć prostatę?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

może mieć różne przyczyny. U mężczyzn są to najczęściej: pojawienie się przeszkody na drodze odpływu moczu (zazwyczaj powiększony gruczoł prostaty), obecność neurogennej dysfunkcji dolnych dróg moczowych (nieprawidłowa kontrola neurologiczna działania pęcherza, np. przy chorobie Parkinsona), nietrzymanie moczu po operacji. W jaki sposób  wpływa na nietrzymanie moczu? Dlaczego następuje przerost prostatyPrzyczyny, objawy i sposoby leczenia poniżej!

Andropauza a prostata

Łagodny rozrost gruczołu krokowego to problem wielu mężczyzn. Przyczyny przerostu prostaty mogą być naturalne, bowiem pewne zmiany postępują wraz z wiekiem. Około 45. roku życia, pod wpływem zachodzących w organizmie mężczyzny zmian hormonalnych, gruczoł krokowy zaczyna powoli się powiększać. Z czasem rozrastający się gruczoł coraz silniej zaciska się wokół cewki moczowej.

Problemy z prostatą – objawy

Mężczyzna cierpiący na problemy z prostatą odczuwa potrzebę częstszego niż kiedyś oddawania moczu (także w nocy), ma uczucie parcia na pęcherz. Do innych objawów należeć mogą niskie ciśnienie strumienia moczu, a nawet kropelkowe oddawanie moczu, dłuższy czas potrzebny do rozpoczęcia opróżniania pęcherza czy nagła potrzeba oddania moczu.

Prostata – nietrzymanie moczu

Przerost gruczołu krokowego u mężczyzn jest przeszkodą, która utrudnia prawidłowy odpływ moczu z pęcherza. Tego typu problem z prostatą może skutkować wytworzeniem się nadreaktywności mięśni wypieracza (mięśnia ściskającego pęcherz moczowy), co wywołuje uczucie parcia na mocz. Przeszkoda w postaci powiększonej prostaty może blokować także do pewnego stopnia przepływ moczu aż do przepełnienia pęcherza (wówczas mówimy o nietrzymaniu moczu z przepełnienia). Zarówno przepełnienie pęcherza, jak i jego nadreaktywność mogą skutkować trudnościami w trzymaniu moczu. Jeśli mężczyzna zauważa u siebie wyżej wymienione symptomy, powinien skonsultować się ze specjalistą – odpowiedzialna może być bowiem za to Problemy z nią związane można i trzeba leczyć.

Prostata – leczenie

Leczenie obejmuje zarówno terapię przerostu prostaty, jak i samego nietrzymania moczu. Leczenie przerostu prostaty obejmuje najpierw leczenie farmakologiczne. Zastosowanie znajdują tu leki rozluźniające mięśnie gładkie pęcherza moczowego: tamsulosyna, doksazosyna i inne z grupy leków blokujących receptory α-adrenergiczne. Ułatwiają one opróżnianie pęcherza moczowego. Mogą być stosowane długotrwale, jednak nie powodują one zmniejszenia objętości gruczołu krokowego. W tym celu stosuje się np. leki hormonalne z grupy inhibitorów 5-α-reduktazy (finasteryd, dutasteryd). Jeśli farmakoterapia nie przyniesie rezultatów, stosuje się leczenie chirurgiczne. Mogą to być mało inwazyjne metody, np. zabieg laserowy czy termiczny. Ostatecznością jest zabieg usunięcia prostaty.

Mięśnie Kegla a prostata

a mięśnie Kegla? O mięśniach tych mówi się głównie w kontekście kobiet, ale jak się okazuje, mężczyźni także je posiadają! I co więcej mogą oraz powinni je ćwiczyć. u mężczyzn z powodzeniem można wyleczyć treningiem mięśni dna miednicy (czyli właśnie mięśni Kegla) – poprzez terapię dna miednicy można wpływać na czynność pęcherza. Podstawowy trening polega na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla.

Uwaga! Nigdy nie należy ćwiczyć podczas oddawania moczu, gdyż mogłoby to doprowadzić do zapalenia pęcherza. Póki nietrzymanie moczu nie ustąpi, pacjent powinien wyposażyć się w wygodne, najlepiej anatomiczne, wkładki higieniczne dla mężczyzn TENA Men, które pomogą dyskretnie radzić sobie z problemem nietrzymania moczu.