Objawy andropauzy u mężczyzn występują w różnych sferach życia, zarówno na poziomie kondycji psychicznej, jak i fizycznej. Wśród pierwszych objawów andropauzy, które mogą pojawić się w życiu mężczyzny, warto zwrócić uwagę na:
· Spadek odporności, nadmierną potliwość i kołatanie serca.
· Zaburzenia snu związane ze zmianami hormonalnymi, a w szczególności wydzielaniem melatoniny, takie jak bezsenność, które mogą powodować zmęczenie i brak koncentracji.
· Spadek masy mięśniowej i zwiększenie tkanki tłuszczowej, szczególnie w obszarze brzucha jest jednym z najczęstszych symptomów andropauzy, zwłaszcza u mężczyzn po 50, roku życia. Jest to bezpośrednio związane ze spadkiem poziomu, a niekiedy niedoborem testosteronu, hormonu, który pomaga utrzymać męską sylwetkę.
· Osłabienie kości i bóle kręgosłupa, które mogą być początkiem osteoporozy.
· Zmiany hormonalne, takie jak nieprawidłowy poziom estrogenów (wpływających na osłabienie reakcji na testosteron) mogą prowadzić do przerostu gruczołu krokowego (prostaty).
· Kłopoty z pamięcią i koncentracją, co może wpływać na ich wydajność w pracy.
· Stany lękowe i nieuzasadniony niepokój, częste rozdrażnienie i rozchwianie emocjonalne są również częstymi objawami psychicznymi tego okresu.
· Spadek popędu seksualnego, problemy z erekcją i obniżenie libido, które mogą być szczególnie trudne dla mężczyzn prowadzących aktywne życie seksualne.
Obecność jednego lub więcej z tych objawów może świadczyć o rozpoczęciu andropauzy. Warto jednak pamiętać, że każdy mężczyzna jest inny i przebieg andropauzy może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak styl życia, ogólny stan zdrowia czy genetyka. Jeśli zauważysz u siebie powyższe objawy, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci zrozumieć, co się dzieje i jak radzić sobie z tym etapem życia.