Co powoduje częste oddawanie moczu u mężczyzn?

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jest zjawiskiem nie tylko uporczywym, znacząco utrudniającym normalne funkcjonowanie. Może być też objawem jednej z wielu chorób. Jeśli więc zauważamy u siebie tę przypadłość, koniecznie musimy udać się na konsultację medyczną. Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu u mężczyzn? Co w ogóle oznacza częstomocz?

Jak rozmawiać na temat nietrzymania moczu

W pierwszej kolejności należy ustalić, co oznacza termin częste oddawanie moczu. Mężczyzna może bowiem uznawać za częstomocz sytuację, która tak naprawdę pozostaje w normie, i odwrotnie – faktyczny częstomocz może traktować jako zjawisko naturalne, które nie budzi jego wątpliwości. I tutaj pojawia się kłopot, bo trudno tak naprawdę ustalić konkretne ramy. Zarówno ilość wypróżnień pęcherza, jak i objętość wydalonego moczu to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona m.in. od czynności i pojemności pęcherza moczowego oraz ilości wypijanych płynów na dobę. Niemniej przyjmuje się, że za częstomocz można uznać sytuację, w której oddajemy mocz więcej niż 8 razy na dobę. Może on dokuczać zarówno tylko w dzień, tylko w nocy, bądź przez całą dobę.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – przyczyny u mężczyzn i objawy towarzyszące

Przyczyn częstego oddawania moczu może być wiele, jedne całkiem błahe, które można szybko wyeliminować, inne zaś poważniejsze, wymagające podjęcia natychmiastowego leczenia. Należą do nich m.in.: choroby cewki moczowej, zakażenie układu moczowego (w tym zapalenie pęcherza) oraz gruczołu krokowego (prostaty) . Ponadto za częste oddawanie moczu u mężczyzn mogą być odpowiedzialne choroby nerek, cukrzyca (nieleczona i niewyrównana), przyjmowanie leków o właściwościach moczopędnych, picie dużych ilości kawy, czy nawet podłoże psychiczne. Możemy również wyróżnić przypadki pacjentów, których problem z częstym oddawaniem moczu na tle nerwowym był głównym powodem do niepokoju.

Częstomoczowi mogą, ale nie muszą, towarzyszyć rozmaite objawy dodatkowe, jak np. charakterystyczne parcie na pęcherz, potrzeba oddania moczu i ból w trakcie jego oddawania, nagłe parcie, które wymusza bezzwłoczną konieczność oddania moczu, oraz problemy z nietrzymaniem moczu. Jeśli zbyt częste chodzenie do toalety – częstsze niż dotychczas – zwraca naszą uwagę, a do tego towarzyszą mu inne niepokojące objawy, konieczna jest szybka wizyta u lekarza i diagnostyka. Wówczas należy udać się do lekarza rodzinnego, który na pewno zleci komplet badań, lub bezpośrednio do urologa.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – leczenie i dalsze postępowanie

Leczenie dolegliwości związanych ze zbyt częstym  oddawaniem moczu przez mężczyzn przyniesie pożądane rezultaty wtedy, gdy zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Jest to istotne, bowiem tylko ustalenie i leczenie faktycznej przyczyny problemu z inkontynencją lub częstomoczem u mężczyzn gwarantuje rozwiązanie problemu lub przynajmniej znaczące jego złagodzenie. Oczywiście niezależnie od przyczyny częstomoczu warto podjąć pewne podstawowe kroki w leczeniu częstego oddawania moczu na własną rękę. Należą do nich m.in. zaprzestanie picia alkoholu, zbyt dużej ilości płynów zawierających kofeinę oraz powstrzymanie się od przyjmowania płynów przed snem lub przed ważnym wyjściem – szczególnie, gdy problem częstszego niż zwykle oddawania moczu dokucza w nocy i towarzyszy mu .

W ostatnim z wymienionych objawów warto dodatkowo zabezpieczyć się, sięgając po specjalistyczne produkty na nietrzymanie moczu, takie jak produkty TENA dla mężczyzn. W przypadku bardzo lekkiego oraz lekkiego nietrzymania moczu sprawdzą się dyskretne wkładki TENA Men oraz TENA Men Light. Dostępne są także wkładki męskie TENA Men Medium oraz TENA Men Super, które cechują się większym poziomem chłonności. Zapewniają one doskonalą ochronę przed przeciekaniem oraz nieprzyjemnym zapachem, pozwalając tym samym na kontynuowanie aktywnego stylu życia bez obaw o to, że problem nietrzymania moczu przestanie być tajemnicą dla otoczenia.