Zrozumieć nietrzymanie moczu u dorosłych

Nietrzymanie moczu to termin obejmujący wszystkie formy mimowolnego oddawania moczu. Przybiera różne postaci, np. wysiłkowe , mieszane nietrzymanie moczu czy .

Nie każdy przypadek nietrzymania moczu jest taki sam, a dolegliwość ta ma inne podłoże u mężczyzn, kobiet, osób w zaawansowanym wieku oraz dzieci. Różna jest także częstotliwość występowania nietrzymania moczu. Tylko lekarz może postawić szczegółową diagnozę w oparciu o rodzaj nietrzymania moczu, częstość jego oddawania oraz natężenie dolegliwości. Jeśli doświadczasz nietrzymania moczu oraz innych dolegliwości układu moczowego, skonsultuj się z lekarzem.

Różne rodzaje nietrzymania moczu u dorosłych

, czyli inkontynencja (NTM) to zaburzenie prawidłowego cyklu wydalania moczu. Przyczyn takiego stanu jest wiele, często jest on spowodowany różnego rodzaju schorzeniami układu nerwowego, moczowo-płciowego, czy zaburzeniami metabolicznymi. Niekontrolowane moczenie bywa skutkiem powikłań po zabiegach chirurgicznych i porodach. W zależności od podłoża problemu wyróżnia się różne typy nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe,
  • naglące,
  • mieszane,
  • funkcyjne,
  • z przepełnienia,
  • o podłożu neurologicznym,
  • kropelkowe wyciekanie.

Jedną z najczęściej występujących form mimowolnej mikcji jest nietrzymanie wysiłkowe. Bezwiedne oddawanie moczu jest związane bezpośrednio z takim wysiłkiem, jak kichnięcie czy śmiech, powodującymi wzrost ciśnienia w brzuchu. Przyczyną są zaburzenia w funkcjonowaniu mechanizmu otwierania i zmykania cewki moczowej. Duże znaczenie ma osłabienie mięśni – zwieraczy, czy dna macicy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu w dużej części dotyczy kobiet po przebytych porodach, a także pań wkraczających w okres pomenopauzalny, mających zaburzenia hormonalne. Inaczej wygląda problem u mężczyzn, gdzie główną przyczyną są powikłania pooperacyjne i wady wrodzone. Popuszczanie moczu może przybierać formę łagodną lub zaawansowaną. Nietrzymanie moczu wysiłkowe warto zdiagnozować, przeprowadzając dokładne badania – laboratoryjne, ginekologiczne, radiologiczne.

Parcia naglące dotyczą mężczyzn. To sytuacje, gdy pojawia się potrzeba natychmiastowego oddania moczu kilkukrotnie w ciągu dnia i nocy. Powodem jest problem z odpływem moczu z pęcherza – bardzo często dochodzi do niekontrolowanego wycieku mniejszej bądź większej ilości uryny. Podstawową przyczyną naglącego nietrzymania moczu są choroby prostaty lub stany pozabiegowe. Dolegliwość może być również związana z nieprawidłową budową nerek np. zwężeniem moczowodów. Za naglącą inkontynencję odpowiadają również nowotwory jelita, jajnika, macicy. Nieleczone nietrzymanie moczu tego rodzaju może skutkować atakami kolki nerkowej.

Mieszane nietrzymanie moczu

Połączenie naglącego nietrzymania z wysiłkowym określa się mianem mieszanej inkontynencji. Oznacza to, że osoba cierpiąca z jej powodu, może nieświadomie popuszczać zarówno podczas kichania czy kaszlu, jak i na skutek nadmiernego parcia na pęcherz. Także i w tym przypadku należy wykonać szereg badań, by jednoznacznie wskazać przyczynę problemu. Warto pamiętać, że istnieje kilka czynników ryzyka – problemy z nietrzymaniem moczu często dotykają osób otyłych, palących, chorych na cukrzycę.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Przyczyną kłopotów z nietrzymaniem moczu może być także nieprawidłowe funkcjonowanie pęcherza moczowego. Jeśli nie opróżnia się całkowicie i szybko wypełnia ponownie, pojawia się niekontrolowany wyciek. Tego rodzaju zaburzenie towarzyszy problemom z prostatą lub samym pęcherzem moczowym. Występuje również przy powikłaniach cukrzycowych – neuropatii.

Neurologiczne zaburzenia pracy pęcherza

Zaburzenia wydalania moczu mogą być spowodowane schorzeniami neurologicznymi. Problem mimowolnego oddawania moczu wiąże się z wystąpieniem chorób, takich jak Alzheimer, Parkinson, udar, stwardnienie rozsiane. występuje w sytuacji uszkodzenia mózgu, nerwów, a także rdzenia kręgowego. Stan ten może pojawić się po zabiegach na kręgosłup.

Kropelkowe wyciekanie moczu następuje w krótkim czasie po wizycie w toalecie. Powodem jest zaleganie resztek uryny w cewce moczowej. Dlaczego tak się dzieje? Dolegliwość bardzo często towarzyszy problemom z prostatą. Chory oddaje zazwyczaj niewielkie ilości moczu, co może wywoływać duży dyskomfort. Najczęściej jest to początek choroby, dlatego liczy się szybka reakcja osoby zmagającej się z kropelkowym wyciekaniem moczu. Często pomocna okazuje się fizjoterapia.

Funkcyjne nietrzymanie moczu dotyczy osób, które borykają się z problemami z mobilnością – z różnych przyczyn nie trafiają do toalety na czas. Są to najczęściej osoby na wózkach lub niepełnosprawne: fizycznie, psychicznie. I w tym przypadku należy zasięgnąć porady lekarza, by wdrożyć odpowiednie działania poprawiające jakość życia chorego.

Nietrzymanie moczu nie powinno być tematem tabu. Warto tłumaczy, że ta dolegliwość może mieć poważne podłoże, jednak istnieje wiele sposobów na powrót do formy i normalnego życia towarzyskiego. Wiedza na ten temat pomoże przezwyciężyć wstyd i udać się do specjalisty.