Co to mięśnie Kegla?
Mięsień Kegla, choć niepozorny, pełni bardzo istotną funkcję. Otacza ujście pęcherza (cewkę moczową), pochwy i odbytnicy. Gdy jest prawidłowo napięty i mocny, narządy znajdujące się w dole brzucha ulokowane są we właściwym położeniu. Zwiotczałe mięśnie nie mają możliwości prawidłowo spełniać swojej funkcji – nie są w stanie udźwignąć ciężaru narządów. Opadają więc, a wraz z nimi macica, pochwa czy pęcherz moczowy.
Mięśnie Kegla – do czego służą?
Co dają mocne mięśnie Kegla? Sprawiają, że poród jest łatwiejszy, szybciej wraca się po nim do formy (mniejsze ryzyko pęknięcia krocza), na wyższym poziomie jest też satysfakcja seksualna. Zapobiegają ponadto nietrzymaniu moczu po urodzeniu dziecka i w okresie menopauzalnym, wypadaniu miednicy czy pęcherza (wbrew pozorom to często diagnozowane u kobiet dolegliwości).
Ten, kto ćwiczy mięśnie Kegla, czerpie z tego wiele korzyści. Treningiem tego typu powinny zainteresować się profilaktycznie wszystkie kobiety, zwłaszcza te planujące ciążę, aktywne seksualnie oraz otyłe i z nadwagą (oba czynniki sprzyjają nietrzymaniu moczu).
Mięsień Kegla – gdzie jest?
Ćwiczenia mięśni Kegla zostały opracowane przez amerykańskiego ginekologa Arnolda Kegla w latach 40. XX wieku. Do dziś są uznaną metodą profilaktyczno-leczniczą polecaną wszystkim kobietom.
Zlokalizowanie mięśnia Kegla nie jest trudne. W trakcie korzystania z toalety, należy wstrzymać strumień moczu i po chwili ponownie go puścić. Zaciśnięty mięsień to właśnie mięsień Kegla. Ale uwaga: wykonywanie ćwiczeń dna miednicy podczas mikcji jest niewskazane. Może doprowadzić do niecałkowitego opróżnienia pęcherza, zwiększając tym samym ryzyko infekcji układu moczowego. Jeśli sami nie jesteśmy pewni, czy będziemy potrafili prawidłowo wykonać trening, warto skorzystać z porady fizjoterapeuty. Specjalista odpowie na wszystkie nurtujące nas pytania, jak również doradzi, w jaki sposób ćwiczyć.
Wiele kobiet pyta, kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla. Na początku warto to robić w domu, np. rano i wieczorem. Przed rozpoczęciem treningu należy opróżnić pęcherz, następnie usiąść wygodnie lub się położyć. Kolejny krok to napięcie wcześniej zlokalizowanych mięśni dna miednicy przez ok. 5 sekund, następnie ich rozluźnienie. Czas ten można wydłużyć.
Z czasem ćwiczenia mięśni Kegla staną się zdecydowanie łatwiejsze do wykonania. Trening będzie można przeprowadzać np. stojąc w kolejce, czekając na autobus lub jadąc samochodem. Napinanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy jest bowiem zupełnie niezauważalne dla otoczenia. Efekty regularnych treningów powinny być odczuwalne już po upływie kilku tygodni.
Mięśnie Kegla – czy działają?
Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? Przynosi to wiele korzyści. Trening mięśni dna miednicy jest nieinwazyjną, bezpłatną i łatwą w wykonaniu metodą zapobiegania i leczenia wielu kobiecych schorzeń, m.in. nietrzymania moczu. Mogą go wykonywać kobiety w każdym wieku. Pozwala na wzmocnienie istotnych partii mięśni, które pełnią wiele ważnych funkcji. Niestety to właśnie o nich bardzo często zapominamy, a ćwiczenia mięśni Kegla rozpoczynamy dopiero wówczas, gdy pojawią się problemy. To błąd. Zdecydowanie lepiej już dzisiaj zainteresować się tym tematem i rozpocząć regularny trening!