Majtki chłonne czy pampersy? Co wybrać dla osoby nietrzymającej moczu?
Popularnym środkiem ochronnym przed przeciekaniem, w przypadku nietrzymania moczu, są majtki ceratkowe dla dorosłych. Jednak obecnie dostępnych jest wiele innych, nowoczesnych rozwiązań, które zapewniają dyskrecję, wygodę, suchość i szczelność. Przykładami są „pampersy dla dorosłych” oraz majtki chłonne, wyposażone w specjalistyczny wkład. Nie wiesz, co wybrać? Przeczytaj poniższy poradnik.
Majtki „pampersy dla dorosłych" – czym się cechują i dla kogo będą najlepsze?
Majtki „pampersy dla dorosłych”, zwane też pieluchomajtkami, mają wiele zalet, które docenią szczególnie osoby z ciężkim stopniem nietrzymania moczu. Ich główne cechy, to:
wysoka chłonność,
boczne zapinanie na rzepy, które ułatwia ich wymianę,
wysoka ochrona higieniczna przed przeciekaniem moczu,
komfort i wygoda użytkowania – pampersy majtkowe nie wymagają prania, jak tradycyjne pieluchy, po zdjęciu wystarczy je wyrzucić, co sprawdza się szczególnie u osób w podeszłym wieku, które mają ograniczoną sprawność, są też wygodne dla ich opiekunów.
Nowoczesne pieluchomajtki są wykonane z bezpiecznych dla skóry materiałów, które pozwalają skórze oddychać, minimalizując występowanie odparzeń, czy też otarć skórnych. Dodatkowym ułatwieniem jest wskaźnik wilgotności. Gdy pieluchę trzeba wymienić, wskaźnik ten zmienia kolor.
Podsumowując: pieluchomajtki dla dorosłych dobrze chronią w przypadku częstych i obfitych wycieków moczu oraz są łatwe w użytkowaniu. Sprawdzają cię w ciągu dnia oraz w nocy. Niestety, mogą okazać się zbyt mało komfortowe dla osób pracujących, prowadzących aktywny tryb życia, które potrzebują bardziej dyskretnej ochrony. Osoby w młodym lub średnim wieku mogą także odczuwać duże skrępowanie związane z nietrzymaniem moczu i konieczność używania pampersów jest wtedy dodatkowym źródłem dyskomfortu. Na szczęście dziś i dla nich są wygodne rozwiązania.
Majtki chłonne – nowoczesne i dyskretne
Czym różnią się majtki chłonne od pampersów? Otóż są cieńsze i przypominają zwykłą bieliznę. Zakłada się je tak samo, jak zwykłe majtki. Z tych względów są opcją bardziej dyskretną. Majtki chłonne dostępne są w wersjach dla kobiet i mężczyzn. Mają wbudowany wkład chłonny oraz delikatnie opinają ciało, dzięki czemu ochrona zawsze pozostaje na swoim miejscu. Ich użytkowanie może być więc wygodniejsze niż w przypadku zwykłej wkładki do bielizny, gdyż eliminuje ryzyko przemieszczania się wkładki, a to oznacza skuteczniejszą ochronę oraz większą pewność siebie. Co ze stopniem chłonności? Majtki chłonne są przeznaczone dla osób ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu. Jeżeli jednak wycieki są bardzo obfite, mogą nie wystarczyć lub trzeba je częściej wymieniać.
Najważniejszymi cechami majtek chłonnych są:
nowoczesny i dyskretny wygląd,
dopasowanie do kształtów ciała (należy pamiętać o dobraniu odpowiedniego rozmiaru),
wysoka chłonność,
wygoda dla osób aktywnych.
Majtek chłonnych możesz używać naprzemiennie z pieluchomajtkami, dopasowując rodzaj ochrony do danej sytuacji. Po przetestowaniu obu wariantów przekonasz się, który z nich będzie dla Ciebie wygodniejszy i dostosowany do rodzaju oraz stopnia nietrzymania moczu.
Jak jeszcze radzić sobie z nietrzymaniem moczu?
"Pampersy dla dorosłych", bielizna chłonna lub wkładki, to niezbędna ochrona, która pomoże Ci czuć się zawsze czysto, świeżo i sucho niezależnie od swoich potrzeb fizjologicznych. Zastosowane w produktach na TENA nowoczesne technologie chłonne pomagają też kontrolować nieprzyjemny zapach, dzięki czemu poczujesz się jeszcze pewniej. Podstawową metodą radzenia sobie z problemem nietrzymania moczu jest jednak leczenie pod okiem specjalisty oraz unikanie czynników, które mogą go zaostrzać. W przypadku nadwagi lub otyłości warto pozbyć się nadmiaru kilogramów, wówczas nacisk na pęcherz i otaczające go mięśnie będzie mniejszy. Ponadto warto unikać alkoholu, papierosów, kofeiny, napojów gazowanych oraz zawierających słodziki, które mogą nasilać potrzebę oddania moczu. U niektórych osób podobnie mogą działać owoce cytrusowe, ostre przyprawy albo czekolada. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co jeszcze możesz zrobić, żeby złagodzić tę uciążliwą przypadłość.