Wkładki higieniczne to wyjątkowo popularny wśród kobiet produkt, który wykorzystywany jest przez nie nawet codziennie w celu zapewnienia maksymalnej higieny. Dzięki nim bielizna pozostaje świeża i czysta na dłużej. Choć wkładki do higieny intymnej kojarzą się przede wszystkim z typowo kobiecymi akcesoriami, istnieją także wkładki dla mężczyzn. Czym różnią się od wersji dla pań? Kiedy i po co nosić wkładki urologiczne?
Wkłady urologiczne – co to takiego?
Wkłady urologiczne, inaczej wkłady chłonne czy po prostu wkładki higieniczne – jak sama nazwa wskazuje – stworzone zostały po to, by zagwarantować wysoki poziom higieny miejsc intymnych. Zabezpieczają bieliznę, chronią przed wilgocią i wynikającymi z niej podrażnieniami skóry, a do tego (jeśli występują np. w wersji perfumowanej) zapewniają świeży, przyjemny zapach.
Istnieją zarówno wkładki do higieny intymnej dla kobiet, jak i dla mężczyzn, w przypadku których pełnią dokładnie taką samą rolę. Jednak wkładki wkładkom nierówne. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas wyboru?
Wkładki menstruacyjne vs wkładki na i inne
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że wkładki menstruacyjne nie są tym samym co wkładki higieniczne czy na nietrzymanie moczu. Istnieje podział wkładek ze względu na płeć (damskie i męskie), wielkość oraz stopień chłonności. Ponadto dostępne są wkładki ze skrzydełkami lub bez.
Wkładki męskie od damskich różnią się przede wszystkim kształtem, bowiem dopasowane są odpowiednio do męskiej i kobiecej anatomii. Dzięki temu mogą właściwie przylegać i spełniać swoją rolę. Znaczenie ma także rozmiar i stopień chłonności. Wkładki mające za zadanie po prostu zapewniać świeżość i komfort, nie muszą cechować się specjalnymi parametrami oraz wysokim stopniem chłonności. Jeżeli natomiast występuje problem z nietrzymaniem moczu, wybór powinien być bardzo dokładnie przemyślany, by produkt mógł sprostać potrzebom i oczekiwaniom.
Inne wkładki będą właściwe dla osoby zmagającej się z kropelkowym i lekkim stopniem NTM, a inne w przypadku stopnia średniego. Jeśli problem jest poważniejszy, wówczas należy rozważyć sięgnięcie po produkty gwarantujące wyższy stopień ochrony, jak np. bielizna chłonna czy pieluchomajtki marki TENA.
Kiedy zacząć nosić wkładki higieniczne (urologiczne)?
Wiele osób zastanawia się nad tym, po co i kiedy nosić wkładki urologiczne. Warto sięgnąć po nie zawsze wtedy, gdy czujemy, że potrzebujemy ochrony i wzmożonej higieny miejsc intymnych. Bez wątpienia należy rozważyć ich noszenie, jeśli borykamy się z problemami z pęcherzem, w szczególności z NTM. Nietrzymanie moczu polega na mimowolnym jego upuszczaniu (w różnych ilościach, w zależności od natężenia problemu), dlatego może zdarzyć się w każdej sytuacji – podczas ćwiczeń, spaceru, spotkania towarzyskiego. Może wystąpić na skutek kichnięcia, śmiechu, zmiany pozycji ciała.
Aby odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kiedy stosować wkładki higieniczne, a kiedy sięgnąć po produkty cechujące się wyższym stopniem ochrony przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem (jak np. wspomniana bielizna chłonna), najpierw należy ustalić stopień NTM. Jeżeli niekontrolowana zdarza się sporadycznie, a mocz gubiony jest w niewielkich ilościach (np. kilka kropli widocznych na bieliźnie), wkładki w zupełności wystarczą i właściwie spełnią swoje zadanie. Jeżeli epizody NTM są częste, a mocz wypływa w dużych ilościach (mamy poczucie, że pęcherz zostaje opróżniony niemal całkowicie), wówczas należy sięgnąć po znacznie bardziej chłonne produkty.
Niezależnie od stopnia NTM i częstotliwości przykrych zdarzeń pamiętajmy o tym, że zawsze powinniśmy zgłosić się do lekarza, który ustali rodzaj NTM (wysiłkowe, naglące bądź mieszane), pomoże dojść do przyczyny, a następnie wyeliminować ją.