Jakie są objawy infekcji dróg moczowych?

Z tego artykułu dowiesz się:

·       jakie są objawy infekcji pęcherza moczowego,

·       jakie są objawy infekcji nerek, która może być konsekwencją nieleczonego zapalenia pęcherza,

·       jak leczy się zapalenie pęcherza moczowego,

·       jak zapobiegać infekcjom układu moczowego.

Objawy infekcji dróg moczowych są dość charakterystyczne, co ułatwia postawienie diagnozy. Niemniej jednak, czasami zakażenie rozprzestrzenia się nie tylko na pęcherz, ale również na nerki. Jakie symptomy w takim przypadku powinny zwrócić naszą uwagę?

Objawy zapalenia dróg moczowych

W prawidłowych warunkach drogi moczowe są jałowe. W sytuacji, gdy do nich przedostają się drobnoustroje i dochodzi do ich namnożenia, tworzy się stan zapalny. Objawy zapalenia pęcherza moczowego u kobiet, które z powodu swojej budowy anatomicznej częściej zmagają się z tym schorzeniem, obejmują najczęściej pieczenie podczas mikcji, parcie powodujące częstomocz, ból w podbrzuszu, brunatne zabarwienie moczu (krwiomocz), gorączkę powyżej 38°C, a także nudności i wymioty.

Zakażenie układu moczowego bywa również bezobjawowe, a jedynie badanie moczu, takie jak posiew moczu, potwierdza obecność bakterii. W większości przypadków przyczyną zakażenia układu moczowego jest bakteria Escherichia coli (E. coli), potocznie nazywana pałeczką kałową, która powszechnie występuje w jelicie grubym.

Zakażenie układu moczowego, m.in pęcherza i cewki moczowej, częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, a w ciąży ryzyko jest jeszcze większe. W obrębie układu moczowego może pojawić się stan zapalny, którego objawem może być . Po wyeliminowaniu zakażenia, np. poprzez odpowiednie leczenie, ten problem powinien ustąpić.

W większości przypadków zakażenie układu moczowego dotyczy pęcherza moczowego. W jego przebiegu pojawić się mogą objawy zapalenia pęcherza moczowego, np. nietrzymanie moczu. Po wyeliminowaniu zakażenia problem ten powinien ustąpić.

Zakażenie nerek

Zakażenie nerek, zwane również zapaleniem nerek, ma miejsce, gdy bakterie, które namnażały się w pęcherzu moczowym, przedostają się do nerek, wywołując stan zapalny. Symptomy infekcji nerek u kobiet najczęściej obejmują wysoką gorączkę, dreszcze, ból w okolicy nerki, który może być jedno- lub obustronny, nudności, wymioty. Jeżeli te objawy pojawiają się kilka dni po infekcji pęcherza i nie była ona odpowiednio leczona, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z zapaleniem nerek. W takim przypadku niezbędny jest pilny kontakt z lekarzem.

Specjalista najprawdopodobniej zleci badanie moczu, które będzie miało na celu zidentyfikowanie stanu zapalnego. Stan taki potwierdza zwiększona liczba leukocytów, a także obecność erytrocytów i białka w moczu. W celu potwierdzenia zakażenia nerki, wykonuje się również tzw. wytrząsanie okolicy nerki, czyli test Goldflama. Jeżeli w wyniku tego manewru pacjent czuje ból, jest to silny wskaźnik stanu zapalnego nerki. Wszelkie badania i testy mają na celu postawienie precyzyjnej diagnozy, która umożliwi skierowanie pacjenta na odpowiednie leczenie zakażenia dróg moczowych.

Leczenie infekcji moczowej

Objawy infekcji moczu są najczęściej na tyle charakterystyczne, że nie wymagają pogłębionej diagnostyki. W określonych przypadkach, np. przy podejrzeniu nieprawidłowości w układzie moczowym lub powikłań, wykonuje się USG nerek i dróg moczowych, urografię lub tomografię komputerową.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego najczęściej wymaga podania odpowiednich leków. Stosuje się trymetoprym, osobno lub w połączeniu z sulfametoksazolem, nitrofurantoinę albo cyprofloksacynę. Po ich podaniu objawy bardzo szybko ustępują, jednak terapię należy kontynuować tak długo, jak zalecił lekarz. Przerwanie leczenia może skutkować nawrotem choroby. Zapalenie nerki wymaga w wielu przypadkach leczenia szpitalnego, gdzie podaje się antybiotyki dożylnie lub domięśniowo.

Zakażenia układu moczowego to często diagnozowana dolegliwość. W przypadku niektórych kobiet ma charakter nawrotowy. Profilaktycznie można codziennie sięgać po sok z żurawin (obecne w tej roślinie składniki hamują przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych) oraz wypijać odpowiednią ilość płynów (ok. 1,5 l w ciągu doby). Istotna jest ponadto właściwa higiena. Już pierwsze objawy infekcji powinny nas jednak skłonić do działania. Można sięgnąć po dostępne bez recepty preparaty zawierające furazydynę. Jeśli problem nie ustąpi w ciągu 2 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

Autor: Lek. Ewa Pszenna

Internista

Opublikowano 20 listopada 2018 r. 

Zaktualizowano 13 maja 2024 r.