Problemy z pęcherzem dotknąć mogą każdego z nas. Najczęściej objawy mijają po włączeniu leczenia, niemniej zdarzają się również bardziej wstydliwe momenty, jak np. moczenie łóżka. Jak sobie wówczas radzić i co może być tego przyczyną? Problemy związane z układem moczowym są nadal traktowane jako drażliwe. Trudno o realne statystyki, bo wiele osób nie zgłasza się do lekarza (dotyczy to zwłaszcza mężczyzn). O swoich wątpliwościach piszą na forach internetowych, gdzie przyznają: popuszczam mocz lub popuszczam w majtki. Wbrew pozorom taki problem nie pojawia się rzadko. Objawy mogą wskazywać na drażliwy pęcherz, określany jako (overactive bladder, OAB). Jest to schorzenie przewlekłe, o którym mogą świadczyć, m.in. skłonność do oddawania moczupowyżej 8 razy na dobę, wyciek moczu po oddaniu moczu (stąd m.in. mokre majtki po oddaniu moczu) oraz niepohamowana potrzeba skorzystania z toalety.
wymaga konsultacji z urologiem. Specjalista może zlecić wykonanie dodatkowych badań, farmakoterapię oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. Pomóc też może zmiana stylu życia, np. rezygnacja z kofeiny czy utrata zbędnych kilogramów, która ogranicza częstość mikcji i parć naglących.
Kropelkowe oddawanie moczu
Jednym z częstszych problemów z pęcherzem jest oddawanie małych ilości moczu, czyli skąpomocz (mniej niż 500 ml na dobę u osoby dorosłej). Taki objaw może być związany z małą ilością płynów wypitych w ciągu dnia, jednak gdy trwa dłużej, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem. Symptom może bowiem wskazywać na odwodnienie, niewydolność serca, a nawet wstrząs septyczny.
Nietrzymanie moczu
Niekontrolowane oddawanie moczu to niezależne od świadomej decyzji danej osoby oddawanie moczu. Pęcherz może być opróżniany całkowicie lub tylko częściowo, jednak nawet niewielkie popuszczanie moczu powinno być dla nas sygnałem alarmowym i skłonić do wizyty u lekarza.
Nietrzymanie moczu może zdarzyć się w każdym wieku i u obu płci (częściej dotyczy kobiet). Najczęściej diagnozowane jest związane z osłabieniem mięśni dna miednicy. Z kolei konieczność natychmiastowego skorzystania z toalety definiowana jest jako z nagłym parciem.
Każdy z tych problemów można leczyć. Istnieje wiele różnych metod, które w wielu przypadkach okazują się skuteczne. Lekarz ma do wyboru farmakoterapię lub – jeśli nie przyniesie oczekiwanych rezultatów – leczenie chirurgiczne. Nietrzymanie moczu jest nie tylko problemem medycznym, ale też społecznym. I dlatego tak ważna jest ochrona przed wyciekiem z pęcherza moczowego. Zastosowanie odpowiednich środków higienicznych, np. wkładek urologicznych TENA, ochroni bieliznę przed zamoczeniem w dzień i w nocy. Wkładki bardzo chłonne, delikatne dla skóry i dają maksymalne poczucie komfortu. Dostępne są w wersji dla kobiet i mężczyzn. By przekonać się, których ich rodzaj sprosta naszym wymaganiom, można zamówić bezpłatny zestaw próbek.
Infekcja układu moczowego
Problemy z moczem, np. ból podczas jego oddawania, krwiomocz, sugerują zakażenie układu moczowego, które wymaga leczenia. Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej, gdy pojawiają się dodatkowe objawy, m.in. gorączka (>38°C), nudności, wymioty. Zaniedbanie zapalenia pęcherza może prowadzić do powikłań, np. zakażenia nerki. Problemy z pęcherzem, choć nadal bardzo wstydliwe, nie należą do rzadkości. Nigdy nie należy ich lekceważyć. Wiele z nich można wyeliminować po zastosowaniu odpowiedniego leczenia.