to schorzenie bardzo krępujące i nastręczające wielu problemów. Jednym z nich jest podrażnienie skóry z powodu wycieku moczu. Jak się jednak okazuje, zachowanie higieny przy NTM wcale nie musi być zadaniem skomplikowanym i czasochłonnym. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa higiena i pielęgnacja? Po jakie produkty warto sięgnąć, by ułatwić sobie całą procedurę?
Nietrzymanie moczu i uszkodzenie skóry – jak taki stan wpływa na samopoczucie?
Jak nietrudno się domyślić, już sama świadomość kłopotów z NTM jest dla chorego niezwykle obciążająca psychicznie. Większość pacjentów cierpiących na szybko traci pewność siebie i wycofuje się z życia towarzyskiego w obawie przed tym, że ktoś z otoczenia zobaczy lub/i poczuje mimowolnie wypływający mocz. Jako że problem jest wyjątkowo krępujący, osoby zmagające się z NTM często ukrywają ten fakt przed bliskimi a nawet przed lekarzem. Pacjenci muszą walczyć nie tylko z coraz gorszym samopoczuciem, ale także z nieprzyjemnym zapachem i wilgocią, która niejednokrotnie prowadzi do bolesnego podrażnienia skóry.
Czy mocz może powodować podrażnienie skóry?
Tak. Jest to sytuacja bardzo przykra i stresująca dla chorego, który czuje się niekomfortowo i niehigienicznie. i uszkodzenie skóry często idą ze sobą w parze, bowiem wilgotne i ciepłe środowisko stanowi idealne warunki do rozwoju stanów zapalnych skóry. Odparzona skóra z powodu moczu jest tkliwa i podatna na uszkodzenia. Początkowo występuje zaczerwienienie, wysypka, a następnie mogą pojawić się o wiele poważniejsze komplikacje, włącznie z infekcjami intymnymi i zakażeniami skóry, jeśli dojdzie do przerwania jej ciągłości.
Podrażnienia skóry spowodowane moczem – jak zapobiegać i jak pielęgnować, gdy wystąpią?
Podrażnienie skóry spowodowane moczem jest bardzo powszechnym zjawiskiem w przypadku osób borykających się z NTM. Aby do niego nie dochodziło, należy bezwzględnie dbać o higienę. Opiera się ona przede wszystkim na podmywaniu okolic intymnych po każdorazowym mimowolnym wypływie moczu, a następnie dokładnym, ale bardzo delikatnym osuszaniu skóry. Lepiej zrezygnować ze zwykłego mydła na rzecz specjalistycznych produktów do higieny intymnej, które nie wysuszają skóry.
W warunkach domowych zadanie to nie stanowi większego wyzwania, gdy chory posiada swobodny dostęp do toalety, łazienki i przyborów higienicznych. Sytuacja komplikuje się poza domem, gdzie często owego dostępu brakuje lub wówczas, gdy chory nie może wstać z łóżka. Wtedy warto sięgnąć po profesjonalne produkty do higieny, jak np. TENA Wash Cream 3w1. Jest to specjalistyczny krem myjący, który nie wymaga spłukiwania. Doskonale oczyszcza skórę, przywracając jej naturalne pH, nawilża i koi. Podobne zadanie spełniają chusteczki oczyszczające TENA Wet Wipe. Nie zawierają mydła i alkoholu, dlatego są delikatne i całkowicie bezpieczne dla skóry.
Po umyciu i osuszeniu skóry należy ją jeszcze zabezpieczyć przed podrażnieniami. W tym celu warto sięgnąć po TENA Zinc Cream, czyli krem łagodzący z cynkiem, lub TENA Barrier Cream – krem ochronny z gliceryną. Dzięki lekkiej konsystencji aplikacja produktów jest bardzo prosta i szybka, podobnie jak ich usuwanie podczas mycia.
Higiena przy nietrzymaniu moczu nie powinna jednak sprowadzać się wyłącznie do mycia i stosowania kremów. Ważnym aspektem profilaktyki podrażnień skóry przy NTM są także produkty takie jak wkładki specjalistyczne, bielizna chłonna czy pieluchomajtki – w zależności od stopnia problemu i stanu zdrowia pacjenta. Dobrze dopasowane produkty TENA dają maksimum komfortu, doskonale wchłaniają wilgoć i zamykają ją wewnątrz wkładki specjalistycznej oraz neutralizują nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli nastąpi niekontrolowany wyciek moczu, odzież dzięki produktom TENA pozostanie sucha. Higiena przy nietrzymaniu moczu nie musi być trudna i czasochłonna!